Podle Indexu prosperity a finančního zdraví se letos v oblasti digitalizace a infrastruktury Česko dokonce v rámci dvaceti sedmi členů Evropské unie propadlo o šest příček na 16. místo.
Český telekomunikační úřad utrácí miliony za externí právníky, píše deník E15. A stát loni podle Mf Dnes vyplatil za odškodnění obětem justičních omylů téměř 150 milionů korun. Více ve výběru z médií.
Na zhoršení příjmu televizního signálu po přechodu na DVB-T2 v roce 2020 si podle ministra průmyslu a obchodu stěžovaly desítky starostů i vedení České televize.
Podle úřadu jde spíše o politickou deklaraci, ke které se úřad coby nezávislá instituce nemá důvod připojit. Dokument vznikal déle než rok. Podepsány jsou pod ním ministerstva i zpravodajské služby.
Příprava pravidel aukce frekvencí pro 5G sítě míří do závěrečného kola. Na český trh má přitáhnout i nového operátora, který by mohl zatlačit na snížení cen za mobilní služby.
Novák rezignoval v pondělí, jelikož nesouhlasil s úpravou podmínek aukce frekvencí pro dalšího operátora. Kabinet ho ale odvolal k dřívějšímu datu a místo něj dosadil radní úřadu Hanu Továrkovou.
„Po předběžném posouzení to bude v případě paní Továrkové na kvalifikaci jako přestupek, tudíž to oznámíme přestupkovému orgánu,“ napsal Deníku N mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Hana Továrková nastupuje do čela telekomunikačního úřadu za vypjaté situace. Exéfa Jaromíra Nováka opustil úřad, protože odmítl upravit podmínky aukce frekvencí pro čtvrtého operátora a 5G sítě.
Desítky stížností na nevyžádané obchodní nabídky po telefonu přijme měsíčně Úřad pro ochranu osobních údajů. Jde ale o zlomek problému, specializované aplikace blokují stovky hovorů denně.
Organizace dTest podala podnět k prošetření mobilních operátorů. Například v Rakousku nabízel v době průzkumu jeden operátor v neomezeném tarifu kromě volání a SMS i 11krát větší objem dat než v ČR.
Velkoobchodní ceny datových služeb v sítích LTE má do měsíce snížit O2 i Vodafone. Operátory vyzval Český telekomunikační úřad a pohrozil odebráním licencí.
Spotřebitelská organizace dTest podala žalobu na mobilního operátora O2, a to kvůli změnám podmínek datových tarifů. Klientům, kteří po 15. červenci vyčerpají datový limit pro internet v mobilu, nebude O2 zpomalovat připojení, ale bez přikoupení dat je od internetu rovnou odpojí. Podle dTestu je to podstatná změna ve smlouvě.
Ministerstvo financí zatím přesné požadavky na provozování evidence tržeb nespecifikovalo, už nyní je ale jasné, že podnikatelé budou potřebovat stabilní připojení k internetu. Jenže to v Česku na řadě míst chybí.
Český telekomunikační úřad nechal obstavit účty provozovatele největší domácí satelitní televize Skylink. Důvodem je nezaplacení skoro desetimilionové pokuty. Tu měla lucemburská společnost M7 Group uhradit za to, že jí v Česku chyběla registrace.
Český telekomunikační úřad chce přinutit operátory k rychlejšímu přenášení čísel. Počítá s tím novela zákona o elektronických komunikacích. V případě, že by operátoři přenesení čísla k jinému provozovateli mobilní sítě zbytečně zdržovali, čekaly by je až milionové pokuty.
Lidé, kterým mobilní operátoři účtovali vysoké pokuty za předčasné ukončení smlouvy, můžou žádat o reklamaci. Podle Českého telekomunikačního úřadu byly peněžité tresty operátorů neoprávněné. Pokud s reklamací lidé neuspějí u samotného operátora, můžou se obrátit na telekomunikační úřad.
Pět zájemců soutěží o kmitočty pro rychlé mobilní sítě LTE. Získá je ten, kdo za ně dá více peněz. Český telekomunikační úřad očekává, že by aukce mohla skončit do konce roku.
Český telekomunikační úřad rozhodne, kteří účastníci aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE splnili všechny podmínky. Do aukce se přihlásilo celkem pět společností. Kromě současných operátorů T-Mobile, Vodafone a Telefónica to jsou firmy Sazka Telecommunications (dříve Tasciane) a Revolution Mobile (dříve PPF Mobile Services).
Právě dnes se otevřely dveře pro vstup dalšího operátora na trh mobilních telefonů. Český telekomunikační úřad vyhlásil novou aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Ty umožňují několikanásobně rychlejší připojení k internetu proti stávajícím sítím 3G. Maximální rychlost se pohybuje kolem 100 Megabitů za vteřinu.
Spory mezi operátory a zákazníky bude zatím stále řešit Český telekomunikační úřad. Od ledna se měly kompetence přesunout k soudům, ale s pádem Nečasovy vlády se řešení letitého problému odsunulo do nedohledna.
Důchodkyně z jihočeského Tábora musela rok platit za internet, který ale nikdy nepoužívala. Doma nemá počítač a se známými si volá jen přes pevnou linku nebo mobilním telefonem. Přesto seniorka doplácela stovky korun na fakturách za internetové připojení. Případ proto řeší Český telekomunikační úřad (ČTÚ), na který se s podobnými problémy obracejí měsíčně desítky lidí.
Na tuzemském trhu mobilních služeb není podle Českého telekomunikačního úřadu dostatečná konkurence. Operátoři prý jednají do jisté míry ve shodě a neumožňují vstup dalších firem. ČTÚ proto navrhl opatření, která usnadní vstup virtuálních operátorů na český trh.
Zavedení servisního poplatku za dříve bezplatnou službu plánují od 1. září satelitní televize Skylink a CS Link. 29 korun měsíčně budou platit lidé, kteří využívají základní programovou nabídku. Když někdo zaplatit odmítne, nabídku televizních programů bude mít velmi omezenou.
Český telekomunikační úřad formálně zahájil aukci kmitočtů pro nejmodernější technologii LTE. Na svém webu zveřejnil i její podmínky. Přihlášky do aukce o uvolněné kmitočty pro rychlé mobilní sítě v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz budou přijímány až do 10. září. Kdo kmitočty získá, by se mělo rozhodnout na konci listopadu. Přidělovat je ČTÚ začne zřejmě v lednu 2013.
Od příštího roku má na justici přejít rozhodování o nezaplacených fakturách telekomunikačních operátorů. Doposud tyto záležitosti vyřizoval Český telekomunikační úřad. Soudcovská unie se obává přetížení soudů novým typem agendy.
Česko má v průměru nejdražší volání ve vyspělém světě a nejhorší 3G síť. Tvrdí to alespoň studie organizace Informační institut, na které spolupracovali ekonom Pavel Kohout a poslanec a místopředseda hospodářského výboru Aleš Rádl. Důvodem tohoto stavu je podle institutu fakt, že Český telekomunikační úřad neplní své povinnosti.
Pošta je institucí, jejíchž služeb využívají prakticky všichni. K větší či menší spokojenosti. Některé nedostatky ve fungování České pošty jsou už ale chronické a podnik nesjednává nápravu, jak by měl. Alespoň to konstatuje nová zpráva Českého telekomunikačního úřadu.