Česko chce být hlavním logistickým 'hubem' Číny ve střední a východní Evropě

Tři přímá letecká spojení by měla letos spojovat Českou republiku s Čínou. Česká vláda deklaruje, že má zájem na tom, aby byla Česká republika pro Čínu dopravním a logistickým uzlem ve střední a východní Evropě, i proto je letectví jedním z témat, o nichž při nynější návštěvě Číny jednal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nejde však jen dopravní spojení, ale i o obchod či uplatnění českých strojů či odborníků v asijské zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla, Praha | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Pro Českou republiku je dlouhodobou prioritou dosažení pozice hlavního logistického a dopravního hubu (hub je anglické slovo označující středisko, uzel, pozn. red.) ve střední a východní Evropě a díky spolupráci v oblasti letectví tuto strategii úspěšně naplňujeme,“ uvedl Sobotka ve zprávě zveřejněné na webu vlády.

Letos by měla mít Česká republika s Čínou tři přímá letecká spojení.

Jedno – mezi Prahou a Pekingem – už funguje od loňského září. Příští čtvrtek zahájí provoz další linka mezi Prahou a Šanghají a na podzim by k nim měl přibýt ještě spoj mezi Prahou a Čcheng-tu. Na této trase už nyní létají charterové lety, pravidelná linka zahájí provoz zřejmě v létě.

„Budeme mít tři přímá letecká spojení, což, si myslím, nás staví na unikátní pozici v rámci střední a východní Evropy,“ řekl Sobotka Českému rozhlasu.

Další velká čínská banka vstoupí na český trh. Memorandum v Pekingu podepíše Sobotka

Číst článek

Společné schůzky se zástupcem Čínského úřadu pro civilní letectví se zúčastnili také ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Kromě dopravního spojení byl tématem jednání i vstup českých výrobců malých a středních letadel na čínský trh či výcvik řídících letového provozu, pilotů a leteckého personálu.

„Postupné otevření tří pravidelných přímých leteckých linek z ČLR napomáhá rozvoji cestovního ruchu, a certifikace českých malých a středních letadel otevírá velmi zajímavé obchodní příležitosti,“ vypočítává zpráva na webu vlády hlavní výhody, které mají dohody přinést.

Přímé pravidelné lety do Číny | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme