Městští zastupitelé schválili fúzi Plzeňské teplárenské se skupinou EPH miliardáře Křetínského

Zastupitelé Plzně schválili ve čtvrtek fúzi stoprocentně městské Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou ze skupiny EPH miliardáře Daniela Křetínského. Jeho skupina tak získá ve společné firmě, která vznikne v lednu příštího roku, 35 procent akcií. Zbytek bude stále držet město.

Praha (Aktualizováno: 16:46 24. 5. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technik údržby v Plzeňské teplárenské

Technik údržby v Plzeňské teplárenské | Foto: Pavel Němeček | Zdroj: ČTK

Křetínského holding, který bude mít v představenstvu nové firmy čtyři ze sedmi křesel, garantuje lidem současné ceny tepla po tři roky od zápisu fúze do obchodního rejstříku, řekl zastupitelům náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS.

Frekvence 1, Evropa 2. Křetínského CMI kupuje rozhlasové stanice v Česku, Rumunsku a na Slovensku

Číst článek

EPH vloží do nové firmy Plzeňskou energetiku, jejíž hodnota má váhu 27procentního podílu. Za zbylých osm procent akcií dá městu 604 milionů korun v hotovosti – ty využije Plzeňská teplárenská ke snížení zadlužení na méně než polovinu. Město vloží do podniku celou Plzeňskou teplárenskou s novou spalovnou odpadu.

ODS spolu s koaliční ČSSD hlasovala pro fúzi, proti ale byli dva sociální demokraté. Pro spojení s EPH – tedy jeho společností EP Infrastructure, a. s., – bylo 30 ze 42 přítomných zastupitelů, dvanáct jich bylo proti a nikdo se nezdržel. Pět zastupitelů na jednání nepřišlo.

Náklady na obnovu klesnou

Podle příznivců fúze nebude muset teplárna tolik investovat do obnovy kotlů kvůli novým emisním normám, bude mít čas na rozmyšlenou, jaké topné médium zvolit při modernizaci svých provozů v příštích letech, a díky síle EPH jí zlevní nákupy uhlí a zvednou se ceny za prodávanou elektřinu.

Daniel Křetínský s náměstkem primátora Pavlem Šindelářem | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Odpůrci pak považují teplárnu za strategickou firmu, kterou by po vzoru zemí západní Evropy měl vlastnit stát nebo obce. Podle nich může fúze prodražit teplo, teplou vodu, svoz i likvidaci odpadu.

Už v prosinci schválilo 30 za 47 zastupitelů tento záměr. Existovala i varianta, aby teplárna šla samostatnou cestou. Musela by ale kvůli novým emisním limitům EU do poloviny roku 2021 modernizovat dva kotle za 1,5 miliardy korun. Spojením s modernizovanou Plzeňskou energetikou mají náklady na obnovu městské teplárny klesnout na třetinu.

Dohoda obou akcionářů

V představenstvu společné firmy bude mít město tři členy, z nichž jeden bude předsedou. Zbylé čtyři navrhne EPH. Křetínský chce mít možnost rychle manažersky rozhodovat o provozu bez nutnosti politických dohod. Ve dvanáctičlenné dozorčí radě bude mít město polovinu členů včetně předsedy a místopředsedy, dvě místa obsadí EPH a zbytek zaměstnanci.

Křetínského Czech Media Invest jedná s Lagardére o koupi Elle a dalších časopisů ve Francii

Číst článek

U klíčových rozhodnutí bude nutná dohoda obou akcionářů. O zvýšení ceny tepla o více než pět procent musí rozhodnout tříčtvrtinovou většinou valná hromada – stejně jako o větších majetkových transakcích a investicích.

Plzeň léta usilovala o získání stoprocentního vlivu v teplárně, což se jí podařilo před 13 lety. Řada zastupitelů dlouhodobě prosazovala, že by se teplárna, vodárna, dopravní podnik a odpadová firma měly spojit v jeden komunální podnik, který by nebyl zaměřený na zisk. Křetínského skupina se snažila spojit s teplárnou už v roce 2011.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme