Vláda projedná povinné testování ve firmách nad 250 lidí. Za porušení může hrozit pokuta 500 tisíc

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března musely povinně testovat. V pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Firmám, které nebudou po zavedení povinnosti testovat, by mohla hrozit pokuta až 500 tisíc korun, uvedl premiér. Pro firmy s 50 až 250 pracovníky má povinnost platit od 12. března, uvedla večer Česká televize.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:57 28. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března musely povinně testovat (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je nějaký návrh, který se může změnit, že pro firmy od 250 zaměstnanců víc od 5. března to bude povinné,“ řekl Babiš v CNN Prima News. Pokud by bylo dostatek testů, bylo by podle premiéra možné zavést povinnost okamžitě.

Firmy, které nebudou plnit podmínky, tedy nošení ochranných pomůcek a testování, by podle Babiše měly být zavřené. Stát bude přes úlevy na zdravotním pojištění firmám přispívat na čtyři antigenní testy dohromady maximálně 240 korun měsíčně na zaměstnance.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) pro Radiožurnál upřesnil, že testování ve firmách by se od pondělí mělo nejprve spustit na nepovinné bázi.

Během několika dnů, pravděpodobně v pátek, by to mělo být podle něj pro podniky s více než 250 zaměstnanci povinné. O týden později by následovaly firmy s 50 až 250 zaměstnanci. Pro firmy pod 50 zaměstnanců ministerstvo povinné testování zavádět zatím nechce.

Babiš odmítl, že by skončil on nebo Blatný. ‚Nikdy neodstoupím. Bojuji za to, abych obhájil životy lidí.‘

Číst článek

„Není vyloučeno, že bychom i u těch nejmenších firem zavedli povinné (testování), ale zatím s tím nepočítáme,“ řekl Havlíček v České televizi. „Podle mého názoru by měli testovat všichni, i ti nejmenší,“ řekl ale televizi Babiš.

Hospodářská komora předpokládá, že povinnost testovat se bude v první fázi týkat zhruba 700 zaměstnavatelů. Odhadem půjde zhruba o tři miliony lidí.

„Předpokládáme, že povinnost testovat zaměstnance se bude v první fázi týkat zhruba 700 zaměstnavatelů z celkových 280 tisíc zaměstnavatelů. Podniky do 250 zaměstnanců totiž tvoří více než 99 procent zaměstnavatelů. Zaměstnávají ale jen zhruba 58 procent lidí,“ řekl ČTK mluvčí komory Miroslav Diro. Podotkl, že největšími zaměstnavateli jsou přitom státní a veřejný sektor.

Ministerstvo průmyslu a obchodu již na svém webu zveřejnilo návod pro firmy a osoby samostatně výdělečně činné, jak testovat. „Během víkendu jsme připravili plán testování ve firmách,“ uvedl Havlíček. „Máme připravený manuál pro jednotlivé firmy, jakým způsobem testovat. A máme připraven právní rámec pro to, abychom to mohli spustit povinně,“ dodal.

Pokud by byl dostatek testů, bylo by podle premiéra možné zavést povinnost okamžitě. Podobně mluvil i Havlíček. „Testů se sem v současné době dováží obrovské množství. Ale nemůžeme to dát povinně pro všechny firmy od jednoho dne, to by se pravděpodobně nestačilo dodávat,“ uvedl.

Firmy, které nebudou plnit podmínky, tedy nošení ochranných pomůcek a testování, by podle Babiše měly být zavřené.

Prezident Zeman: Katastrofa se blíží svému konci. Nejpozději v září by mohla být proočkována populace

Číst článek

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) pak v sobotu uvedl, že předsednictvo sociálních demokratů pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu.

Uzavřeny by měly být nejméně do zavedení povinných testů pro zaměstnance s plnou kompenzací výdělků a nákladů.

K Hamáčkově návrhu Babiš poznamenal, že vicepremiér by měl vládě předložit seznam firem, které by měly být zavřené.

Premiér také poznamenal, že pokud by se zavřel celý průmysl, tak firmy, které exportují, přijdou o zakázky. „Ve finále se můžou dostat do bankrotu a bude tady plno nezaměstnaných,“ řekl.

jas, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme