Na Liberecko se ve velkém pašuje polský lék, ze kterého se vyrábí pervitin

Pašeráci stále vozí na Liberecko ve velkém z Polska lék Sudafed, ze kterého se dá snadno uvařit pervitin. Riskují tím mnohaleté vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

varna pervitinu  (ilustr. foto)

varna pervitinu (ilustr. foto) | Foto: Policie ČR

Například v Rovensku pod Troskami nedávno zatkla policie 48letého muže, který vařil v bytě panelového domu ve velkém pervitin.

"Byl velmi silný toxikoman. Denně užíval až jeden a půl gramu pervitinu, což je hodně. Podle mého názoru by takové množství zdravý člověk nepřežil. V panelovém domě měl varnu s tím, že dokázal na jeden var uvařit až kilogram pervitinu," konstatuje kriminalista, podle kterého muž vařil pervitin z polského léku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O drogové situaci na Liberecku natáčela redaktorka Ivana Bernáthová

"Oproti dřívějším letům, kdy se vozilo nárazově menší množství, teď při kontrolách nalézáme dva až tři tisíce kusů. To je už velký nákup tablet v Polsku," vysvětluje liberecký celník Martin Stočes.

Pašeráci jsou navíc čím dál vychytralejší. Vymýšlejí v autech velmi důmyslné skrýše, kam plata s lékem schovávají. Navíc, protože na ně většinou celníci číhali u polských hranic, začali vozit léky z Polska do Německa a pak k nám. Proto se teď na ně čeští a němečtí celníci domluvili a pašeráci to mají o něco těžší.

Pašeráky se tak daří dostat až před soud. Šesti členům dopadeného gangu, kteří se teď zpovídají před Krajským soudem v Liberci, hrozí až 18 let vězení.

"Nejméně od září 2010 do února 2012 na různých místech v okresech Liberec a Jablonec nad Nisou každý svým jednáním přispěli k fungování organizované skupiny vytvořené za účelem dovozu léčiv," uvedla státní zástupkyně Petra Žílová.

Podle žaloby vyrobili z polského léku kolem 30 kilogramů pervitinu, na kterém mohli vydělat kolem 30 milionů korun. I přes poměrně účinné zásahy policie a kontroly celníků, ale podle libereckého kriminalisty, který z bezpečnostních důvodů nechce říct své jméno, pervitin na drogovém trhu v okolí Liberce nechybí:

"Feťáci, toxikomani, když to neseženou tady z té strany, tak vědí, že mají jít na další a další místa."

Malí prodejci pervitinu umějí podle něj rychle zacelit díru na trhu, protože je o koupi pervitinu neboli perníku, jak mu narkomani říkají, na Liberecku a Jablonecku velký zájem.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme