Osm obcí z Vysočiny si nárokuje 35 hektarů lesů. Stát jejich nároky neuznává

Sedm obcí z Třebíčska a jedna ze Žďárska se soudí se státem o 35 hektarů lesa. Žádají jejich navrácení. Mohou pro ně být důležitým zdrojem příjmu do obecních rozpočtů. Lesy České republiky požadavek obcí zpochybňují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dřevo | Foto: Olga Štrejbarová

„Myslíme si, že i v našem případě by mělo být zdokladováno, proč u nás vydáno nebylo a proč na jiných katastrech, kde je záznam úplně stejný, vydáno bylo,“ říká starosta Studnice Libor Hort zvolený jako nezávislý.

Obce byly sdružené v bývalém Lesním družstvu v Budišově a vlastnictví pozemků dokládají listinou starou 65 let, která je ale ve špatném stavu.

Restituční nároky obcí
Poskytování náhradních pozemků oprávněným osobám, jejichž restituční nárok byl rozhodnutím úřadů potvrzen, avšak jimž nebyly jejich původní pozemky vydány do vlastnictví, svěřil stát Pozemkovému fondu ČR. Náhrady se realizovaly prostřednictvím zákona č. 95/1999 Sb., o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu na jiné osoby.

O lesy se obce chtějí samy starat. „Samozřejmě to přinese další starosti. Nicméně to není nic, s čím bychom neměli zkušenost, protože už v současné době se o obecní lesy staráme,“ dodal starosta Hort.

Hospodaření v lesích může každé z obcí ročně přinést desítky tisíc korun do rozpočtu navíc.

Naopak podle Lesů ČR nebyl nárok obcí prokázán. Obcím se prý lesy vracely plošně v rámci restitucí v roce 1999.

Spor rozhodne proto až soud. Listinu z roku 1949 ale soudce považuje za téměř nečitelnou.

Navrácení lesů si nárokují Studnice, Hodov, Vlčatín, Kamenná, Trnava , Nárameč, Budišov a Tasov na Žďársku.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme