V Jindřichově Hradci opravili vojenský hřbitov, neznámé vojíny tu nemají

Jindřichohradecký hřbitov se po sto letech od založení dočkal rozsáhlých oprav. Novou podobu dostala pohřebiště z první a druhé světové války i památníky, které se na hřbitově nacházejí. První voják tam byl pohřbený v roce 1914 a opravy pohřebiště město ukončilo symbolicky v květnu, těsně před oslavami Dne vítězství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová podoba válečného pohřebiště v Jindřichově Hradci

Nová podoba válečného pohřebiště v Jindřichově Hradci | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová

„Byly zde polorozbořené pomníky s nečitelnými údaji o pohřbených lidech. I rozety, které by měly nést jména zemřelých, byly za 100 let prakticky zničeny,“ popisuje stav pohřebiště před opravami vedoucí jeho správy Hana Palusková.

Původně chtělo město uložit ostatky z pohřebiště do společného hrobu. S tím se ale Hana Palusková nechtěla smířit, osm let pátrala v pohřebních knihách, aby se jí každého, kdo je na pohřebišti pochovaný, podařilo identifikovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rekonstruovaný hřbitov v Jindřichově Hradci navštívila reportérka ČRo Lucie Hochmanová

„Troufnu si prohlásit, že, možná jako u jedné z mála správ pohřebiště, u nás neexistuje pojem ‚hrob neznámého vojína‘. Vypátrali jsme více než 200 lidí, kterým jsme vrátili identitu. Dali jsme jim vojenské hodnosti, data narození i úmrtí,“ říká vedoucí správy hřbitova.

„Díky této evidenci jsme připraveni na veškeré návštěvníky, kteří budou pátrat po svých prapředích, kteří jsou zde pohřbeni, abychom jim mohli doložit veškeré informace,“ dodává Hana Palusková.

Kromě válečného pohřebiště prošel na jindřichohradeckém hřbitově obnovou také památník obětí všech válek i kříž od Cebrova jako památka krvavých bojů na Ukrajině v roce 1916.

Lucie Suchánková Hochmanová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme