I Hradní stráž se cvičí pro případ konfliktů. Odstřelovači právě zkouší novou pušku

Vojáky Hradní stráže známe z jejich stanovišť na Pražském hradě a z různých slavnostních ceremoniálů. Hradní stráž má ale i druhou tvář, běžně neviditelnou. Její příslušníci se cvičí pro případ krizí a konfliktů. Jsou k tomu i patřičně vyzbrojeni. Z šesti stovek vojáků se jich 18 specializuje jako odstřelovači.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman přijal členy velení Hradní stráže k 95. výročí jejího založení | Foto: Filip Jandourek

Vojáci Hradní stráže pravidelně cvičí ve vojenském prostoru Hradiště. To je rozlehlá kopcovitá krajina, zarostlá trávou, keři a lesíky. Na vyvýšenině stojí pozorovací věž, pod ní na svazích jsou střelecká stanoviště a taky vyznačené cíle.

Tentokrát se tady odstřelovači seznamují s novou puškou české výroby z České zbrojovky. „Je jednoranná, ráže 308 Winchester, závěr typu Mauser se otvírá takto …,“ vysvětluje střelecký instruktor Hradní stráže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na cvičení Hradní stráže ve vojenském prostoru Hradiště se byl podívat reportér Jaroslav Skalický

Do jaké vzdálenosti strefí hradní odstřelovači pětikorunu? „Výrobce pušky uvádí, že do 800 metrů je to na ničení živé síly protivníka. Každý odstřelovač ví, že s přibývající vzdáleností se samozřejmě procento přesných zásahů mění - díky vlivu počasí, tlaku a teploty.“

„Pětikorunu byl měl s touto puškou zvládnout každý odstřelovač do 200-250 metrů, ti lepší do 300 metrů. Účinný dostřel je těch 800 metrů. To je vzdálenost, kdy jsme schopní na 99 procent zasáhnout nepřítele a paralyzovat ho,“ objasňuje instruktor.

Slavnostní uniformy by Hradní stráž svlékla a do rukou vzala nabité zbraně v případě ohrožení sídla prezidenta republiky.

„V okamžiku, kdyby byl v České republice vyhlášen válečný stav a my bychom měli zabezpečit sídlo prezidenta republiky po stránce obrany,“ říká velitel Hradní stráže, plukovník Radim Studený. A tímto sídlem nemusí být jenom Pražský hrad nebo lánský zámek.

„Můžou to být i různá dočasná sídla prezidenta republiky, u kterých by měla Hradní stráž zabezpečovat obranu,“ dodává velitel.

Prezident Miloš Zeman se vyfotografoval na Pražském hradě se členy Hradní stráže | Foto: ČTK

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme