'Petici za dobrý zákon o Šumavě' podepsalo přes 25 tisíc lidí

Přes 25 tisíc lidí podepsalo 'Petici za dobrý zákon o Šumavě', která varuje před senátním návrhem zákona o Národním parku Šumava. Archy s podpisy předali zástupci Hnutí Duha do Senátu, který bude v příštích týdnech o zákonu znova hlasovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Bláha z Hnutí Duha předává petici za Šumavu šéfovi petičního výboru Senátu Jaromíru Jermářovi | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Dvacet pět tisíc podpisů za Šumavu, které připojili lidé z celé České republiky, považuje Jaromír Bláha z Hnutí Duha za dost silný hlas. Národní park je podle něj národní bohatství a patří všem.

„Nepatří jenom několika obcím a několika jihočeským nebo západočeským politikům,“ poznamenal Bláha.

Senátní norma umožňuje například stavbu lanovky přes první zóny na Hraničník, lov zvěře v národním parku nebo převedení pozemků z majetku státu na jednotlivé obce.

Podpořil ji v prvním čtení i senátor a šéf Strany práv občanů Jana Veleba. Ten se nedávno tvrdě vymezil proti organizátorům petice. „S ekoteroristy po marných jednáních je třeba zahájit boj,“ řekl.

Petice má tři hlavní body. Lidé v ní požadují ochranu přírody jako hlavní cíl národního parku, aby bylo zachované a v budoucnu rozšířené území ponechané přírodě v souladu se současným plánem péče a aby byla omezená další výstavba tak, aby nezničila šumavskou krajinu.

Petici převzal šéf petičního výboru Jaromír Jermář z ČSSD. Podle něj má petice dost podpisů, aby k ní mohl svolat veřejné slyšení. „Vždycky se se stranami snažíme přijmout nějaké usnesení, které by nebylo jen kompromisem, ale aby bylo i do budoucna průchodné. Návrh usnesení potom předložíme plénu Senátu a pak už bude záležet na jednotlivých senátorech, jestli se s ním ztotožní, nebo ne,“ vysvětluje senátor.

Ľubomír Smatana, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme