Česká republika nepodpoří plošné ekonomické sankce vůči Rusku

Česká diplomacie nepodpoří kvůli Ukrajině další ekonomické sankce vůči Rusku. V Kyjevě to řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Při jednání s představiteli Ukrajiny zdůraznil, že česká zahraniční politika upřednostňuje diplomatické řešení krize na Ukrajině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ČSSD, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

„Česká republika není země, která by souhlasila s nějakou tvrdou eskalací a ekonomickou válkou v krátkém čase. A o nějakém vojenském vstupu už ani vůbec nemluvím, protože o tom se neuvažuje nikde,“ říkál Zaorálek.

„Jakkoli cítím, že Ukrajina by si přála nějaké radikální tvrdé řešení, v Česku máme představu, že tento problém patří na diplomatický stůl,“ doplňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Kyjevě sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek

Podle něj není angažmá Ruska na východě Ukrajiny natolik zřejmé a masivní, aby vyžadovalo třetí kolo plošných sankcí vůči Moskvě.

Šéf české diplomacie příliš nevěří, že se mírový plán ukrajinského prezidenta Porošenka podaří zvládnout v původně oznámeném termínu. Jeho zdar ale považuje za klíčový pro uklidnění situace v zemi i pro konání plánovaných parlamentních voleb.

Česko nabízí humanitární pomoc

Dnes taky prohlásil, že Česko je připravené pomáhat Ukrajině během dlouhodobé ekonomické a politické transformace země.

V době demonstrací na kyjevském Majdanu pomohlo Česko humanitárními evakuacemi v rámci programu Medevac. Díky tomu bylo v českých nemocnicích operováno 38 lidí.

Nynější nabídka české strany je podobná, tentokrát se ovšem týká východní oblasti Ukrajiny. Mnoho lidí zraněných při aktuálních bojí tam totiž nemá přístup k odborné lékařské pomoci.

Pomoc ale závisí právě na úspěchu, nebo neúspěchu zmíněného mírového plánu. Pokud se nepodaří jej realizovat, nebude možné, aby například v Luhansku přistálo letadlo české armády.

Jaromír Marek, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme