Hygienici kvůli vyrážkám varují před koupáním v Novém rybníku v Příbrami

V přírodním koupališti v Novém rybníku v Příbrami se dá koupat jen na vlastní nebezpečí. Hygienici si myslí, že tam jsou cerkarie, které mohou způsobit svědění kůže nebo drobnou vyrážku. Cerkarie je vývojové stádium bezobratlých živočichů, takzvaných motolic.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koupání v Mladé Boleslavi

Koupání v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

Podle hygienika Luboše Mandíka si na svědění kůže stěžovalo hned několik lidí.

„Varování před cerkariemi bylo vydáno z důvodu oznámení několika občanů, kteří se dostavili na hygienickou stanici a stěžovali si na vyrážku, která se u nich vyskytla při koupání v Novém rybníce,“ vysvětlil.

Že jde skutečně o cerkarie, si ale zatím hygienici nejsou jistí.

„Pochopitelně, že jsme dělali vizuální kontrolu kvality na základě toho, abychom mohli odebrat biologický materiál, ze kterého bychom potom dělali nějaké vyšetření. Ten biologický materiál nebyl nalezen, z toho titulu nemohlo být uděláno vyšetření. Nicméně na základě symptomů, které lidi měli, jsme museli přistoupit k tomu kroku, že jsme vydali varování před koupáním.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech způsobovaných cerkariemi ve vodě mluvil s hygienikem Lubošem Mandíkem Radek Duchoň

To, že se s největší pravděpodobností jedná o cerkáriovou dermatitidu, usoudili hygienici podle toho, jak lidé způsobené problémy popsali.

„Je pouze na návštěvnících areálu, zda se vykoupou a budou riskovat pětidenní poměrně nepříjemnou vyrážku,“ dodal Luboš Mandík.

Podle ředitele Sportovních zařízení v Příbrami Jiřího Holobrady za výskyt parazitů ve vodě může nedostatek srážek, malá obměna vody a vyšší teploty. Do vody se cerkárie dostávají z trusu kachen.

„Ve správě hygienické stanice je upozornění na možnost výskytu motolice. To je vývojové stádium nějakého parazita, jedno ze stádií je také cerkárie.“

Parazit se z trusu kachen dostává do vody, z ní do šneka a potom znovu do kachny.

Vysbírání šneků nebo omezení kachen

S cerkariemi se podle Jiřího Holobrady dá vypořádat několika způsoby. „Buď se to dělá vysbíráním šneků, plovatka vodní se tomu říká, nebo zabránit vodním ptákům, nemusí to být jen kachny, aby ty výtrusy pouštěli u břehů nebo do vody.“

Nabídl ještě jedno svéráznější řešení, ke kterému se přiklání i několik dalších návštěvníků koupaliště.

„Lidi jsou z dneška asi trochu víc hákliví na kdejakou vyrážku. Pamatuju se, když jsem byl malý kluk, taky jsme se chodili koupat a neřešili jsme ani pijavice. Prostě jsme si je sundali a druhý den se šlo znova.“

Do okolí Nového rybníka chodí lidé i sportovat. O koupání v něm ale někteří nestojí.

„Nekoupu se v žádné řece nebo rybníku,“ řekla jedna z oslovených. „Nekoupu se tu, protože už jsem tu párkrát zažil střepy, rozřízl jsem si nohu,“ popsal svůj důvod další z nich.

V Příbrami je nedaleko rybníka i koupaliště s venkovními a vnitřními bazény. Oblast je navíc známá pro nespočet bývalých lomů s čistou vodou.

Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme