Někteří propuštění vězni přiznávají, že zřejmě začnou znovu krást

Šest amnestovaných vězňů se v Ústeckém kraji od propuštění z vězení opět porušilo zákon. Policisté ale očekávají, že se situace ještě může zhoršit. Někteří z vězňů totiž přiznávají, že kvůli obživě možná začnou znovu krást.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina amnestovaných vězňů odchází z věznice v Kuřimi | Zdroj: ČTK

„Dovolte mi, abych před zakončením svého projevu oznámil, že jsem se při příležitosti tohoto výročí rozhodl vyhlásit dílčí amnestii.“ Tato slova prezidenta Václava Klause změnila život Honzovi a Martinovi. Oba po amnestii přespávají v ústeckém azylovém domě, nemají kam jít.

„Neměl jsem dostatečné prostředky k tomu, abych se mohl nějakým způsobem dostat na normální život, a tak jsem skončil tady,“ říká Honza. Odseděl si tři měsíce za to, že neoznámil trestný čin, který viděl. V kapse má tisícovku, dostal ji jako mimořádnou sociální dávku - nic víc. Podobně je na tom i spolunocležník Martin, ve vězení byl za opakované krádeže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Petra Tachecí zjišťovala, proč mají policisté na Ústecku obavy z nárůstu kriminality

„Že by mě to prostě bavilo, nebo prostě bych se na tom ukájel, abych páchal trestnou činnost, to určitě ne, ale je to prostě věc ekonomická, abych přežil, i když to tak nevypadá,“ tvrdí 39letý Martin a dodává, že je jen otázka času, kdy někteří amnestovaní začnou krást - podle něj nebudou mít na výběr.

„Neseženete práci, jelikož jste už prostě seděl, takže vás tuplem nechtějí do té práce, protože nemáte čistý trestní rejstřík,“ říká.

Podle krajského policejního ředitele Tomáše Lansfelda zatím není důvod k obavám. Kvůli amnestovaným stoupla kriminalita na severu Čech o jedno procento.

„Dá se ale předpokládat, že to je počáteční stav, a my samozřejmě jsme připraveni na to, že ta situace se může v průběhu prvních měsíců změnit. Vracejí se nám do bydlišť známé firmy, takže policisté určitě budou více všímaví,“ slibuje.

Hejtman vyzývá starosty ke spolupráci

Problémy s amnestovanými řeší ústečtí strážníci, podle zástupce ředitele Jana Novotného je jeden z bývalých vězňů opakovaně napadl.

„On v podnapilém stavu na ně začal křičet a posléze přešel k fyzickému útoku, takže byl zpacifikován. Hlavně jsou pod vlivem alkoholu, takže se povalují v teplých místnostech, takže s tím práci máme,“ potvrzuje.

Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček chce oslovit starosty z celého kraje, aby kvůli amnestovaným spolupracovali.

„Možnost nějakých, ať už krátkodobých zaměstnání na veřejně prospěšné práce, opatření i v rámci městských policií, pokud jsou ve městech nebo obcích zřízeny, prostě abychom postupovali společně a aby ten efekt při řešení této situace byl co největší,“ vyjmenovává.

Ve Varnsdorfu se zítra bude konat demonstrace, kde lidé chtějí dát najevo nesouhlas s amnestií.

Petra Tachecí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme