Archeologové objevili při výzkumu v centru Náchoda tisíce drobných předmětů ze 14. a 15. století

V centru Náchoda našli archeologové při odborném výzkumu řadu předmětů ze 14. a 15. století. Našly se v místě, kde chce radnice vybudovat spolkový dům. Jeho výstavba ale začne nejdříve v zimě.

Náchod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nálezy, které naplnily osm desítek krabic, je podle archeologů zapotřebí nejprve umýt a vysušit. | Zdroj: Muzeum Náchodska

Archeologický výzkum v centru Náchoda začal v létě a už se našly tisíce předmětů. Mezi nejzajímavější patří například část keramické sošky pravděpodobně z 15. století, kde je nejspíš zobrazena Panna Marie s Ježíškem. Soška ale není kompletní.

Přehrát

00:00 / 00:00

V centru Náchoda objevili archeologové řadu předmětů ze 14. a 15. století

Dalším zajímavým objevem je třeba pozdně gotický až renesanční kachel s vyobrazením měšťana. Nebo středověká bronzová rolnička, která už ale necinká. Mezi nálezy také nechybí celá řada mincí. Ty nejstarší pochází ze 14. století. Výzkum ale dále pokračuje a může přinést velké množství nových objevů.

Osm desítek krabic

Nálezy, které naplnily osm desítek krabic, je podle archeologů zapotřebí nejprve umýt a vysušit. Následně je převezme konzervátorka, která bude mít na starosti jejich restaurování. Například slepí jednotlivé kousky kachlů, kterých se v Náchodě našla celá řada, nebo i nejrůznějších nádob.

Je také nutné určit ze kterého období všechny nalezené předměty pocházejí. A to je podle odborníků práce minimálně na několik měsíců, možná dokoncena dva až tři roky. Teprve potom budou mít lidé možnost si nálezy prohlédnout v náchodském muzeu.

Část věcí se ale mimořádně veřejnosti ukáže už v sobotu 16. října přímo v místě naleziště. A to u příležitosti Dne archeologie.

Stavba spolkového domu

Na den archeologem. V Merbolticích začal výzkum zbořeného kostela, zúčastnit se mohou i místní

Číst článek

Práce archeologů potrvá zhruba do konce listopadu. Jaké to bude mít dopady na stavbu spolkového domu, který bude využívat řada náchodských zájmových organizací, se zatím neví.

V místě budoucích základů archeologové neobjevili pouze movité věci, ale také nemovité. Například dřevěné hatě, kterými naši předci podloží zpevňovali.

Na základě toho nechala náchodská radnice na místě stavby provést nový geologický průzkum a ukázalo se, že základy budoucího spolkového domu budou muset být ještě asi o půl metru hlouběji než se původně předpokládalo.

To vyústilo v mírnou úpravu projektu. Radnice chce ještě v říjnu, nejpozději v listopadu, vyhlásit výběrové řízení. Následně bude zálěžet na stavební firmě, jestli dům začne budovat letos nebo příští rok.

Město původně plánovalo zaplatit za nový spolkový dům 51 milionů korun. Nově, především s ohledem na raketový růst cen stavebních materiálů, bude cena kolem 58 milionů korun.

Milan Baják, Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme