Součástí protiokupačního vysílání byl i Miloň Čepelka. Pak odešel do Divadla Járy Cimrmana

Princové Jasoň a Drsoň nebo mamka ve hře Akt – to jsou asi nejznámější role, ve kterých diváci Divadla Járy Cimrmana znají herce Miloně Čepelku. Možná ale úplně nevíte, že před vznikem tohoto divadla byl osm let redaktorem Československého rozhlasu. A v srpnu 1968 byl jedním z těch, co ve velmi náročných podmínkách tvořili protiokupační vysílání.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloň Čepelka

Miloň Čepelka | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Miloň Čepelka byl tehdy zaměstnancem redakce armádního vysílání. Ráno 21. srpna 1968 měl namířeno na natáčení reportáže z kasáren kdesi v západních Čechách.

Přehrát

00:00 / 00:00

V srpnu 1968 se do protiokupačního vysílání Československého rozhlasu zapojila také redakce armádního vysílání. U mikrofonu byl i Miloň Čepelka.

„Šel jsem směrem na autobus a proti mně se objevil Zdeněk Svěrák na svém motocyklu. Sedl jsem za něj na tandem a jeli na Václavák,“ vzpomíná Čepelka.

Tam oba viděli nejen obrněné vozy a tanky, ale i prvního sovětského vojáka. Stejně jako mnoho dalších šokovaných Pražanů se mu snažili vysvětlit, že k vojenskému zásahu není žádný důvod.

Společně se vydali do své armádní redakce, která tehdy sídlila ve vile v dnešní Dykově ulici na Vinohradech. Tam setrvali celý týden. Protiokupační vysílání vznikalo samozřejmě v utajení.

„Sundala se cedulka Československý rozhlas, a když proběhl 14. mimořádný sjezd KSČ, tak si pamatuju, že s prohlášením ze sjezdu přišel Jirka Šrámek oknem ze zahrady přímo do studia,“ říká.

Několikrát přišlo také varování, že i toto malé studio je prozrazeno a jedou k němu vojska. Miloň Čepelka se sám nabídl, že zůstane. Prý proto, že tehdy ještě neměl rodinu.

„Tenkrát jsem si představoval, že skutečně přijedou a kdoví jestli přímo nepostřelí naši krásnou vilu. Nebo přinejmenším, že mne někam odvedou,“ popisuje.

Z rozhlasu do divadla

Naštěstí se to ale nestalo, byl to jen planý poplach. A tak mohl být Miloň Čepelka dál součástí vysílání, jehož symbolem se stal slogan: Jsme s vámi, buďte s námi. Tehdy ještě netušil, že jeho rozhlasová kariéra brzy skončí. Nevyhodili ho, sám dal výpověď už v roce 1969.

Jak dnes s nadsázkou říká Miloň Čepelka, všechno zlé je k něčemu dobré. Po odchodu z rozhlasu začal psát scénáře pro televizi i texty k písničkám, ale hlavně mohl naplno účinkovat v Divadle Járy Cimrmana.

Jan Herget, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme