Věda pro děti: Co patří mezi české korunovační klenoty? Jak těžká je koruna a kolik je na ní perel?

České korunovační klenoty jsou soubor předmětů ze sbírky svatovítského pokladu. Sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů a udělovaly se vždy při korunovaci. Zároveň vždy byly a jsou symbolem samostatnosti českého národa.

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů.

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

České korunovační klenoty tvoří svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou pod korunu a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co všechno patří mezi české korunovační klenoty? Jak těžká je koruna a kolik je na ní perel?

Soubor českých korunovačních klenotů je národní kulturní památkou. Byl za ni prohlášen v roce 1962.

Koruna, žezlo a jablko jsou uloženy v korunní komoře v chrámu sv. Víta. To je asi nejvíce nepřístupné místo na Pražském hradě. Dveře i pancéřová skříň na klenoty mají sedm zámků, takže když jsou při zvláštních příležitostech z komory klenoty vynášeny, je třeba, aby se sešlo sedm majitelů klíčů.

Klíče drží prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze a primátor hlavního města Prahy.

Tradice sedmi klíčů sahá do roku 1791. Král Leopold II. tehdy vyhověl žádostem českých stavů a klenoty byly vráceny z Vídně do Prahy.

Věda pro děti: Proč má lev v českém státním znaku dva ocasy?

Číst článek

Roucho je uchováváno ve speciálním klimatizovaném skladovacím prostoru ve sbírkách Pražského hradu.

Desítky klenotů

Svatováclavská koruna je klenot vyrobený ze zlata vysoké ryzosti, 21 až 22 karátů. Je zdobena drahými kameny a perlami. Na koruně je celkem 19 safírů, 44 spinelů, 1 rubín, 30 smaragdů a 20 perel a v celém souboru klenotů je koruna nejstarší.

Ostatní předměty se staly součástí souboru nejspíš až v 16. století.

Koruna je celkem těžká, váží skoro 2,5 kilogramu. Ke své korunovaci českým králem si ji nechal zhotovit v letech 1345 až 1346 Karel IV. Jde o čtvrtou nejstarší korunu v Evropě.

Karel IV. nechal korunu zasvětit prvnímu patronu země, svatému Václavovi. Podle Karlova záměru Václavovi koruna patří a každý český král skrze korunu jen symbolicky přejímal zemi do správy.

Svatováclavská koruna v minulosti vypadala jinak. Zdobily ji větší kameny, tvrdí odborník

Číst článek

Koruna se stala korunou státní, aby mohla sloužit ke korunovaci i dalších českých králů a nástupců na českém trůně.

Svatováclavskou korunu obestírá podle legendy temná kletba. Ten, kdo si ji nasadí na hlavu neoprávněně, do roka zemře. Údajně to udělal i zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Ale žádný jasný důkaz, že si Heydrich korunu skutečně nasadil na hlavu, neexistuje.

I další klenoty jsou velmi zajímavé a mají v souboru důležité postavení. Třeba jablko a žezlo jsou výjimečnými ukázkami renesančního zlatnictví.

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kateřina Perglová, Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme