Nejdřív Měsíc s planetami, pak Mléčná dráha a Perseidy. V příštích dnech se vyplatí pozorovat noční oblohu

O víkendu nastane na obloze působivé setkání planet a Měsíce v úplňku. Koncem července bude nejhezčí pohled na Mléčnou dráhu a lidé mohou také vyhlížet meteory z roje Perseidy. Řekl to astronom Petr Horálek. Úplněk nastane 24. července.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O víkendu nastane na obloze působivé setkání planet a Měsíce v úplňku (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Měsíc bude velice blízko velkých planet. Teď, jak se dostává do fáze úplňku, tak je na opačné straně oblohy. A ve stejné části oblohy jsou Jupiter a Saturn, které jsou blízko opozice se Sluncem. Čili tam bude jejich velice pěkné setkání,“ uvedl Horálek.

Ve středu se na obloze objeví další superúplněk. Někde se Měsíc zbarví i do rudé barvy

Číst článek

Nejlepší podívaná podle něj nastane z 25. na 26. července. „Kdy budou Jupiter, Saturn a Měsíc po úplňku tvořit takový hezký trojúhelník a budou vidět po celou noc,“ popsal.

Měsíc kolem úplňku nyní ruší pohled na Mléčnou dráhu, brzy však podle Horálka ustoupí z noční oblohy na ranní a podmínky se výrazně zlepší.

„Zase se začne objevovat krásná letní Mléčná dráha, která právě na přelomu července a srpna bývá vidět nejlépe. Kolem půlnoci je v nadhlavníku. Takže je vidět po celou noc. To je asi největší lákadlo, zejména pro ty, kteří pojedou na dovolenou někam do přírody,“ uvedl.

„Jupiter a Saturn jsou navíc pozorovatelné, úhlově, relativně nedaleko Mléčné dráhy. Když bude člověk zrakem sjíždět po Mléčné dráze na jih, tak vedle centra Mléčné dráhy, tedy zhruba nad jihem vlevo najdeme jeden z jasnějších objektů – Saturn. A Jupiter, který je v průběhu noci nejjasnějším objektem,“ popsal astronom.

Jméno podle okrasné květiny. ‚Růžový‘ superúplněk bude na obloze zářit i v úterý večer

Číst článek

Horálek podotkl, že jedinou ještě jasnější planetou je Venuše – ovšem už za soumraku. Lidé ji mají zvečera hledat nad západním obzorem.

„Ale tam je opravdu potřeba mít dokonale odkrytý obzor, protože je nizoučko a zapadá za soumraku, když je ještě světlo. Ale svítí opravdu intenzivně. Když člověk bude mít odkrytý obzor, tak by měl mít šanci spatřit ji bez větších potíží,“ řekl.

Příští týden se začnou objevovat také Perseidy, které letos vrcholí v noci z 12. na 13. srpna. „Nicméně už od konce července začnou první Perseidy létat a kadence meteorů bude pozvolna narůstat. Je dobré se koukat a občas něco poletí,“ podotkl astronom.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme