K Marsu míří družice MAVEN. Má odhalit, proč přišla planeta o atmosféru

Rudá planeta stále více zajímá vědce. K Marsu dnes odstartovala další družice. MAVEN má pomoci vyluštit hádanku osudu vody a atmosféry rudé planety.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta Mars

Planeta Mars | Foto: NASA, ESA

Podle vědců je možné, že na Marsu bylo před miliardami let prostředí příznivé pro existenci života. S hojným množstvím vody a mnohem hustší atmosférou.

O krůček blíž k poznání, proč a kam se voda a plynný obal rudé planety vytratily, by je měla přivést sonda MAVEN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sondu MAVEN představil odborník na kosmonautiku Pavel Toufar

Šance, že sonda dnes večer skutečně vyrazí byla šedesátiprocentní. Podle astronoma Jana Veselého z Hvězdárny a planetária v Hradci Králové byla z technického hlediska sonda k odletupři pravena:

„Šedesátiprocentní pravděpodobnost se týkala předpovědi počasí. Předpověď počasí říkala, že je šedesátiprocentní pravděpodobnost, že bude vhodné počasí. Jinak po technické stránce byla sonda připravena odletět.“

I kdyby se dnes ale sondě odstartovat nepodařilo, měla možnost odletět v následujících dvaceti dnech.

Sonda MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution mission) bude létat po oběžné dráze Marsu a zkoumat její horní atmosférické vrstvy a ionosféru, také vzájemné působení planety se Sluncem a slunečním větrem.

K Marsu by sonda měla putovat deset měsíců a na místo by měla doletět kolem 22. září příštího roku. Sonda poté bude navedena na oběžnou dráhu a bude obíhat okolo rudé planety.

„Bude obíhat po takové zvláštní protáhlé dráze, občas se přímo zanoří do atmosféry Marsu a bude zkoumat třeba chemické složení, a jak atmosféra reaguje se slunečním větrem – tedy se sluncem – a také s jeho zářením. Zároveň až se vzdálí od Marsu tak bude z větší vzdálenosti fotografovat pomocí dalších přístrojů,“ popsal Jan Veselý, astronom z Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.

Úkolem sondy je přijít na stopy vývoje atmosféry Marsu. „Sonda bude zkoumat atmosféru. Proč se vytratily voda? Proč se vytratily některé důležité prvky jako dusík, oxid uhličitý? Proč se vytratily z atmosféry, a tak brzy?,“ představil Toufar cíl mise.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem ve vysílání Radiožurnálu byl Jan Veselý, astronom z Hvězdárny a planetária v Hradci Králové

Odpovědi na tyto otázky nejsou důležité jen pro Mars, ale i pro klimatology u nás na Zemi, abychom věděli, co nás neblahého může také potkat.

MAVEN bude sbírat vzorky atmosférických plynů a pětkrát sestoupí do velmi nízkých oblastí atmosféry, odhaduje se, že asi do výšky 87 až125 kilometrů.

Současně bude sloužit jako záložní retranslační stanice pro přenos signálu z vozíku Curiosity. Na Marsu také pracuje sonda Oportunity.

Archivní snímek zachycuje dokončovací práce na sondě MAVEN | Foto: Reuters

Porovnání základních parametrů planety Mars se Zemí | Foto: ČTK

Lubica Bergmanová, Veronika Sedláčková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme