První prezidentská debata. Co zaznělo v duelu Zemana s Drahošem?

Stávající prezident Miloš Zeman a kandidát na tento post Jiří Drahoš se v úterý poprvé setkali tváří v tvář. Duel kandidátů odvysílala televize Prima a trval zhruba 70 minut. Server iROZHLAS.cz ho sledoval online.

online Praha (Aktualizováno: 10:57 25. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhá prezidentská debata ČT zde od 20:00.

Vůbec první duel obou uchazečů o post hlavy státu odstartoval v úterý ve 20.15 v Hudebním divadle Karlín a moderoval ho Karel Voříšek.

Formát, jenž televize Prima zvolila, se nicméně setkal s kritikou veřejnosti, mimo jiné kvůli hlučnému publiku.

Sama stanice se v průběhu večera v komentáři pod online videem z debaty na facebooku omluvila. „Bohužel, lístky byly dány oběma táborům, aby je zodpovědně rozdal mezi své příznivce.“

Datoví novináři serveru iROZHLAS.cz spočítal, že jednotliví mluvčí si rozdělili celkem hodinu a dvanáct minut. Souhrn celého duelu, ale i online reportáž serveru iROZHLAS.cz najdete na konci článku.

ČT: Tři části, hodina a půl

Druhý duel Miloše Zemana s Jiřím Drahošem odstartuje ve čtvrtek ve 20.00 v České televizi. Moderovat ho bude Světlana Witowská.

Prezidentská debata v České televizi: publikum z vesnice, tři části, 30 podporovatelů každý

Číst článek

„V první části bude nastolovat agendu Česká televize a její dramaturgie. V druhé části pak budou pokládat otázky nejvyšší ústavní činitelé spolu s lidmi z jedné jihočeské obce, kde v podstatě kandidáti v prvním kole dostali přibližně stejný počet hlasů,“ přiblížil Radiožurnálu zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františel Lutonský.

„No a třetí část debaty už bychom nechali na samotných kandidátech, protože jim umožníme, aby si pokládali otázky sami sobě navzájem,“ dodal. Server iROZHLAS.cz bude debatu opět sledovat v online reportáži.

Radiožurnál pak v pátek od 13 hodin odvysílá dvacetiminutový rozhovor s Jiřím Drahošem. Současný prezident Miloš Zeman pozvání do rozhlasového duelu odmítl. Moderovat ho bude šéf zpravodajství Jan Pokorný.

Komentáře po debatě: kritika moderátora, balkánské publikum a zápas jako v bahně

Číst článek

Prezident Miloš Zeman se už zúčastnil dvou diskusí. V nedělním interview televize Nova i pondělní diskusi na TV Barrandov byl ale sám. Jeho protikandidát Jiří Drahoš dopředu řekl, že ani do jedné z nich nepřijde.

Volby v pátek a v sobotu 

Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční 26. a 27. ledna. Volební místnosti budou v pátek otevřené od 14 do 22 hodin, v sobotu pak od 8 do 14 hodin.

Zeman získal v prvním kole 38,57 procenta, obdržel tedy 1 985 547 hlasů, Drahoš na druhém místě 26,6 procenta hlasů, obdržel tedy 1 369 601 hlasů.

Rychlý souhrn z debaty na Primě:

  • PŘESTŘELKA KVŮLI KVÓTÁM. „Jednání o kvótách jsem se účastnil. Bylo to jednání s Angelou Merkelovou, které jsem řekl: Paní kancléřko, když si hosta pozvete k sobě domů, tak ho neposíláte na oběd ke svým sousedům,“ podotkl Zeman. „Co jste řekl Angele Merkelové, byl bonmot, nikoli jednání,“ reagoval Drahoš.
  • MIGRACE. „Dnes až na jednu výjimku, která se jmenuje Jiří Drahoš, všichni čeští politici souhlasí s tím, že bychom na naše území neměli přijímat nelegální migranty,“ začal diskusi Miloš Zeman. „Co jste jako prezident dělal proti tomu, aby ČR byla nucena kvóty přijmout? Byl jste někdy na nějakých jednáních? Migrace se neřeší v Rusku, Číně nebo středoasijských republikách,“ reagoval na Zemana Drahoš.
  • CÍRKEVNÍ RESTITUCE. „Církevní restituce je aktuální téma. Zajímal by mě váš názor,“ zeptal se Zeman. „Zdanění církevních restitucí považuji za nesystémový krok. Nevidím důvod, aby bylo otevřeno zdanění církevních restitucí,“ dodal Drahoš.
  • PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON. „Majitel, který si zřídil oddělené prostory, tak proč by to nemohl mít tak i nadále. Něco jiného je, když je to místo, kde takové odvětrávání neexistuje,“ řekl Zeman k protikuřáckému zákonu.
  • OVLIVŇOVÁNÍ VOLEB. „Kdybyste si četl zprávy BIS, zjistil byste, že v těchto zprávách se jasně hovoří o takovýchto vlivech,“ poukázal Drahoš. „Já na rozdíl od vás dostávám zprávy BIS, vy je nedostáváte,“ reagoval Zeman. „Kouření škodí zdraví a škodí i těm, kteří se v tom zakouřeném prostředí pohybují. Zaměstnavatel by měl brát ohledy i na personál,“ podotknul k tématu Drahoš.
  • BABIŠ PREMIÉREM. „Zítra pověřím Babiše jednáním o sestavení vlády, v průběhu února ho jmenuji premiérem. Třetí pokus pak má předseda sněmovny,“ řekl prezident Miloš Zeman.
  • BOUŘLIVÉ PUBLIKUM. Diváci kandidátům tleskali, zároveň na ně ale také pokřikovali nadávky a bučeli. Moderátor několikrát publikum neúspěšně uklidňoval, televize se za to v komentáři pod přenosem na facebooku omluvila.
  • MANŽELKY V HLEDIŠTI. V hledišti seděla i první dáma Ivana Zemanová, manželka kancléře Vratislava Mynáře a moderátorka TV Barrandov Alex Mynářová, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nebo zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš. Debatě přihlížela i Eva Drahošová, manželka Jiřího Drahoše. Vedle ní seděli manželé Hilšerovi a Horáčkovi.

ako, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme