Němečtí lékaři budou moci informovat o provádění potratů. Reklama na interrupci zůstane dál zakázaná

Německým lékařům, kteří informují o tom, že provádějí potraty, by už neměl hrozit trestní postih. Počítá s tím novela trestního zákoníku, se kterou vyjádřila souhlas spolková vláda. Parlamentem by změna měla projít bez větších problémů. Reklama na potraty zůstane dál zakázaná.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Současná zákonná úprava vede k tomu, že řada doktorů v obavách z postihu raději neuvádí, že potraty provádí, a mnoho žen tak neví, na koho se obrátit. | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Právě široce pojatý zákaz reklamy vedl v minulosti k odsouzení několika lékařek za to, že na svých webových stránkách zveřejnily informace o potratech. Zřejmě nejznámější z nich je hesenská doktorka Kristina Hänelová, která si předloni od soudu odnesla trest ve formě pokuty 6000 eur (155 000 Kč).

Přísný zákaz potratů platil v Mississippi jen několik měsíců. Porušuje práva žen, rozhodl soudce

Číst článek

„Zákonodárce nechce, aby se o umělém přerušení těhotenství na veřejnosti diskutovalo, jako by to byla normální věc,“ zdůvodnil tehdy soud v Giessenu svůj verdikt. Umělé přerušení těhotenství, které předloni v Německu podstoupilo přes 100 000 žen, se podle něj nedá srovnat s běžným zákrokem, jako je třeba operace slepého střeva.

Rozhodnutí soudu, které podle kritiků postavilo lékařské informace na roveň reklamě, vyvolalo hlasité reakce zastánců paragrafu 219a trestního zákoníku, podle kterých šlo o důležité rozhodnutí ve prospěch nenarozeného života, i jeho odpůrců, podle nichž nemůže být lékař trestán – a to až dvěma roky odnětí svobody – za to, že poskytuje informace.

Navíc podle nich zákonná úprava vede k tomu, že řada doktorů v obavách z postihu raději neuvádí, že potraty provádí, a mnoho žen tak neví, na koho se obrátit.

Zachování zákazu reklamy

Pro úplné zrušení kontroverzního paragrafu se vyslovili opoziční Zelení a Levice i koaliční sociální demokraté (SPD). S nimi vládnoucí konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové byla ale proti.

‚Vyjměte růžence z našich vaječníků.‘ Argentina zažívá drama kvůli legalizaci potratů

Číst článek

Zrodil se tak kompromis, který počítá se zachováním zákazu reklamy, ale také s tím, že doktoři budou moci beztrestně informovat o tom, že potraty provádějí. Zároveň ale pro jakékoliv podrobnější informace budou muset odkázat na příslušné úřady a poradny.

Ne všichni jsou s takovým kompromisem spokojeni. Lékařka Hänelová je přesvědčena, že informace, které zveřejnila, zůstanou nadále trestné. Ani podle opozičních Zelených, Levice a svobodných demokratů (FDP) nebudou moci doktoři o potratech svobodně informovat. Změnu naproti tomu přivítaly lékařské komory, podle nichž znamená právní jistotu pro doktory.

Umělé přerušení těhotenství je ve spolkové republice sice zakázané, ale za určitých podmínek zůstává beztrestné. Například když se žena před zákrokem poradí, nechá si tři dny na rozmyšlení a potrat se uskuteční do 12. týdne těhotenství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme