Nic bych neměnil, naopak, říká autor posudku, který upozornil na problémovou reklamu na Čapím hnízdě

Na možné machinace s reklamou na farmě Čapí hnízdo upozornil poprvé před 11 lety. A teď má transakce za podezřelé i policie, zahájila totiž trestní řízení pro krácení daně. Řeč je o znalci Karlu Mojžišíkovi, který v roce 2008 hodnotil pro středočeský dotační úřad ekonomickou část projektu. Nyní pro iROZHLAS.cz řekl, že si za svými závěry nadále stojí. Kriminalisté ho ve věci také už kontaktovali.

Původní zpráva Olbramovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Není důvod nic měnit, naopak,“ reagoval Karel Mojžišík, autor expertního posudku, na dotaz serveru iROZHLAS.cz, jak svou analýzu hodnotí s odstupem let. Dovětek „naopak“ vysvětlil tím, že v kontextu událostí poslední doby se ve svých závěrech jenom utvrdil.

Znalec v roce 2008 poukázal na nesrovnalosti ohledně příjmů olbramovické farmy z reklamy, podle něj šlo o podezřele velkorysé plány.

Podezření z krácení daně v Čapím hnízdě: kriminalisté posunuli šetření do další fáze

Číst článek

Farma do žádosti napsala, že očekává z reklamy výdělek 25 milionů korun ročně. Podle posudku byla taková suma nereálná. „Po konzultacích s dalšími podnikateli v oblasti reklamy a vlastními kontrolními orientačními výpočty hodnotitele bylo dosaženo orientační maximální částky příjmů z reklamy ve výši cca 12,5 milionu korun, tedy 50 procent žadatelem projektované úrovně,“ napsal tehdy Mojžišík.

Přiznání 50milionové dotace pro farmu Čapí hnízdo proto ekonom tehdy nedoporučil a za svými závěry si podle svých slov nadále stojí. Už dříve ho také kvůli celé věci kontaktovala policie.

„Mluvil jsem s nimi, samozřejmě,“ řekl redakci letos v březnu. Nyní šetření ale komentovat nechtěl. „Nesmím vám k tomu nic říct, bohužel,“ uvedl pouze. Což naznačuje, že je ze strany policie zavázán mlčenlivostí.

Celý posudek ekonomika Mojžišíka si můžete přečíst zde:

Druhý posudek v roce 2008 připravila odbornice na stavebnictví Ivana Havlíková. „Plánovaný areál by jistě úspěšně sloužil k prezentaci investora a k pořádání jeho firemních akcí, přínos pro celý region a efektivní využití vložených prostředků ale nebyly prokázány,“ shrnula pro dotační úřad své závěry.

Znalkyně jako svědek

Dokument se týkal technického zhodnocení projektu. To může být podle znalkyně i důvod, proč se na ni kriminalisté v této věci alespoň prozatím neobrátili. Jako svědek ovšem figuruje Havlíková v původní dotační kauze kolem farmy Čapí hnízdo. „V první fázi jsem byla podat vysvětlení a pak jsem byla i jako svědek,“ odpověděla na otázku, zda ji oslovili kriminalisté.

Na oba expertní posudky posléze ve své závěrečné zprávě odkazoval také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který se primárně zabýval možným dotačním podvodem. Zároveň ale zmínil i problém s reklamou, jejímž zadavatelem byly pouze firmy z holdingu Agrofert.

Farma Čapí hnízdo ve středočeských Olbramovicích | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Reklama přitom tvořila hlavní část příjmů farmy, v roce 2010 se na celkových tržbách podílela dokonce z 91 procent. Celkově poslal koncern ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše Čapímu hnízdu v letech 2010 až 2013 za reklamu více než 272 milionů korun. Server iROZHLAS.cz to už dříve vyčetl z veřejně dostupných dokumentů.

Peníze tak mohly například pomáhat farmě splácet úvěr. Podle oslovených odborníků jde o oblast, kde dochází k daňovým únikům, proto se na ni zaměřuje i pozornost finanční správy.

Nesmyslná reklama

Vedle Mojžišíkova posudku existuje ještě další klíčový dokument, a sice policejní posudek zpracovaný společností Česká znalecká. Ta již porovnávala skutečné výdaje a příjmy Farmy Čapí hnízdo. Zjistila, že provoz Čapího hnízda vydělával od zahájení činnosti prakticky jen díky reklamě zadané koncernem.

Reklamní injekce Čapímu hnízdu pod lupou: Agrofert mu během čtyř let poslal přes 270 milionů

Číst článek

Bez ní by Farma Čapí hnízdo nedokázala ani zaplatit zaměstnance, natož splácet stamilionový úvěr bance. Reklama tak podle České znalecké z roku 2017 postrádala „elementární význam“.

Sám premiér Andrej Babiš se k celé věci na přímý dotaz serveru iROZHLAS.cz nevyjádřil. V úterý nereagoval ani na otázky zaslané v SMS. Posun v šetření možného krácení daně nekomentoval ani jeho obhájce v kauze Čapí hnízdo Michael Bartončík. „Komentář neposkytnu, jsem na dovolené,“ řekl na dotaz, zda byl Babiš v dané věci už podat vysvětlení.

Agrofert ústy mluvčího Karla Hanzelky jakékoli pochybení odmítl, policie však podle něj koncern ještě nekontaktovala. „Jsme samozřejmě připraveni k součinnosti, ale stále trváme na tom, že vše v této oblasti na farmě Čapí hnízdo proběhlo podle zákona,“ uvedl.

Podezření kolem reklamy

  • červen 2008 - ekonom Karel Mojžišík ve svém posudku nedoporučuje přiznání dotace farmě, mimo jiné se odvolává na podezřele velkorysé plány na příjem z reklamy
  • rok 2014 – finanční správa dostává od svých německých kolegů z Chemnitzu smlouvu na zajištění reklamy mezi společností Farma Čapí hnízdo a německým Agrofertem s podezřením na krácení daně 
  • květen 2017 – společnost Česká znalecká a.s. v dalším posudku k farmě uvádí, že provoz Čapího hnízda vydělával prakticky jen díky reklamě zadané koncernem Agrofert
  • srpen 2017 – policie zasílá do sněmovny žádost o vydání Andreje Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací na farmu
  • prosinec 2017 – OLAF ukončuje své vyšetřování možného dotačního podvodu, ve své závěrečné zprávě problém s reklamou zmiňuje i s odkazy na oba posudky
  • prosinec 2018 – policie začíná oficiálně prověřovat možné daňové úniky spojené s reklamou
  • červen 2019 - policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo

Kristýna Guryčová, ogo, mpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme