Advokátní komora řeší vyloučení ‚Rittigova právníka‘. ‚Podle soudu k tomu není důvod,‘ říká jeho obhájkyně

Nemocnice Na Homolce nebo krácení daní při prodeji pozemků v pražských Hodkovičkách. To je jen zlomek kauz, v nichž figuruje „Rittigův advokát“ David Michal. Kvůli pravomocnému verdiktu za podplácení, který v lednu vynesl Vrchní soud v Praze, mu teď hrozí vyškrtnutí ze seznamu advokátů. „Řízení bude probíhat na nejbližším možném jednání představenstva advokátní komory,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Michal a jeho advokátka Karolína Babáková u Městského soudu v Praze. Archivní foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Na konci ledna Vrchní soud v Praze vyřkl první pravomocný rozsudek nad advokátem Davidem Michalem. Podle soudu podplácel někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a ze soudní síně kvůli tomu odcházel s dvouletou podmínkou a finančním trestem ve výši 2,4 milionu korun.

Teď mu navíc hrozní, že ho Česká advokátní komora vyškrtne ze seznamu advokátů. Rozhodne o tom představenstvo komory, které už se případem začalo ve středu zabývat. „Od tohoto dne je formálně zahájeno řízení o možném vyškrtnutí ze seznamu advokátů,“ přiblížila mluvčí Chaloupková.

‚Vraž to dvakrát do tý Certonie.‘ Jak měl ‚Rittigův advokát‘ připravit stát o 38 milionů?

Číst článek

Odsouzený nechce celou situaci komentovat. „Klient v této věci řádně komunikuje s Českou advokátní komorou a nebude se vyjadřovat do médií,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Davidova advokátka Karolína Babáková. Ta s ním pracuje v advokátní kanceláři MSB Legal, která dříve zastupovala lobbistu Ivo Rittiga.

„Rozhodnuti nebudeme předjímat. Vrchní soud v Praze už ale ve svém rozhodnutí jednoznačně uvedl, že není žádný důvod klientovi výkon advokacie zakazovat,“ pokračovala Babáková.

Zákaz výkonu advokacie na pět let požadoval u soudu státní zástupce Zdeněk Matula. Soudce to však odmítl s tím, že Michal při předávání úplatků nevykonával činnost advokáta.

O tom, jak se k věci postaví advokátní komora, se rozhodne v nejbližší době. „Fakticky bude řízení probíhat na nejbližším možném jednání představenstva advokátní komory,“ dodala mluvčí Chaloupková. Přesný termín příštího jednání nicméně podle ní zatím není známý.

Pět let a tři miliony

Kromě verdiktu pražského vrchního soudu má Michal na krku ještě jedno soudní rozhodnutí, zatím nepravomocné. Městský soud v Praze ho na konci roku odsoudil k pětiletému vězení a třímilionovému finančnímu trestu za krácení daní.

První pravomocný rozsudek v kauze Homolka: exředitel Dbalý půjde na 7 let do vězení

Číst článek

K tomu mělo dojít při prodeji pozemků v pražských Hodkovičkách, který proběhl přes dvě kyperské společnosti – Certonia Trading a Varvadi Limited. Jejich formální vlastník, podnikatel Ferdinand Überall, a Michal podle verdiktu stát připravili o zhruba 38 milionů korun.

„Provedeným dokazováním bylo postaveno najisto, že to byl obžalovaný Mgr. Michal, kdo měl fakticky ve svých rukou vedení obou společností, kdo měl zajistit, aby byla daň z příjmu přiznána a zaplacena,“ stojí v rozsudku, který iROZHLAS.cz získal s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Rozhodnutí postavila soudkyně Jana Miklová kromě výpovědí svědků a zadržených dokumentech na informacích získaných z prostorových odposlechů Michalovy kanceláře, kde několikrát zaznělo také jméno lobbisty Rittiga.

Společně pak Michal s Rittigem figurují i v dalších případech. V kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik a v kauze údajného vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby justice Michala nepravomocně osvobodila. Pravomocný osvobozující verdikt si pak vyslechl v kauze tunelování firmy Oleo Chemical.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme