Ministerstvo financí musí za obstrukce Hradu zaplatit odškodné 47 tisíc, potvrdil soud

Za obstrukce Kanceláře prezidenta republiky při poskytování informací získal zlínský aktivista Luděk Maděra odškodné necelých padesát tisíc korun. Přiznal mu je Městský soud v Praze, který se zabýval odvoláním ministerstva financí. Právě to musí za špatný úřední postup prezidentské kanceláře Maděrovi peníze zaplatit. Maděra chce peníze věnovat na charitu.

PRAHA Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luděk Maděra u soudu.

Luděk Maděra u soudu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Rozsudek soudu prvního stupně se potvrzuje. (...) Naplněna je i otázka vzniku nemajetkové újmy,“ uvedla stručně předsedkyně senátu Dana Slavíková.

Pro připomenutí: odškodnění zhruba 47 tisíc korun a také náklady řízení přiznal zlínskému aktivistovi loni Obvodní soud pro Prahu 1.

Důvodem byl podle něj špatný úřední postup prezidentské kanceláře, která Maděrovi před třemi lety odmítla poskytnout - podle zákona o svobodném přístupu k informacím - údaje o platech a odměnách nejvyšších hradních úředníků. Informací se aktivista dočkal až poté, co podal žalobu a soud nařídil jednání ve věci (o případu se dočtete ZDE).

Důvěra v právní stát

„V době podání žádosti o informace ze strany žalobce (Maděry) Kancelář prezidenta republiky bezpečně věděla, že je povinna informace o platech zaměstnanců dle zákona o svobodném přístupu k informacím poskytovat.“

Obvodní soud pro Prahu 1

Ministerstvo financí, které coby zástupce státu mělo podle soudu odškodnění zaplatit, ale tvrdilo, že Maděrovi újma nevznikla. Mimo jiné i proto, že prezidentská kancelář o odmítnutí informací rozhodla vždy v zákonné lhůtě.

Městský soud v Praze si to ale nemyslí. Předsedkyně senátu Slavíková zopakovala, že kvůli „nesprávnému úřednímu postupu“ prezidentské kanceláře se Maděra cítil frustrovaně a mohlo to nalomit jeho důvěru v právní stát. „Ve chvíli, kdy se mu nedostalo informace, která mu ze zákona náležela,“ popsala ještě.

Podle městského soudu je nutné, aby důvěra v právní stát byla naplňována a dodržována i ze strany Hradu.

„Důvěry v právní stát je natolik objektivní kategorií, a zejména pokud očekáváme, že i ze strany takového orgánu, jako je Kancelář prezidenta republiky, bude dodržována litera zákona, tak máme za to, že nemajetková újma na straně žalobce vznikla,“ uvedla soudkyně.

Předsedkyně Slavíková také poukázala na to, že podobných sporů už prezidentská kancelář absolvovala několik, a v několika případech informace vždy krátce před jednáním poskytla. „Aniž by ten svůj, jak říká, přesvědčivý názor, nechala opětovně přezkoumat v soudním řízení,“ uvedla soudkyně.

Veřejný zájem

Ministerstvo navíc tvrdilo, že jeho argumentaci nahrává i loňský nález Ústavního soudu. Podle jeho názoru musí při poskytování informací o platových poměrech povinný subjekt provádět jakýsi test proporcionality o čtyřech podmínkách, které musí být splněny (více se dočtete ZDE.).

Podle Maděrovy advokátky Petry Bielinové se ale nemajetková újma vztahuje k období od února 2015 do srpna 2016, tedy od doby podání žádosti o informace až do chvíle, kdy mu ji Hrad poskytl.

Luděk Maděra u soudu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rohlas

Sám Maděra rozhodnutí odvolacího soudu přivítal. Přiznal ale, že si výsledkem jistý nebyl. „Těžko říct, u našich soudů. Člověk nikdy neví,“ popsal Maděra serveru iROZHLAS.cz.

„Pro mě není důležitá výše náhrady, protože já to dám zase na charitu. Jen musím rozmyslet komu. Důležité je přinutit Kancelář prezidenta republiky, aby respektovala zákona,“ doplnil ještě Maděra.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme