Nové zbraně a poprvé v historii i slavnostní uniformy chce nakoupit Městská policie v Praze

Městská policie v Praze nakoupí pro strážníky nové zbraně. Důvodem je snaha sjednotit typy používaných zbraní. Řekl to ředitel městské policie Eduard Šuster. Zakázku vypíše městská policie letos na jaře a měla by vyjít na maximálně 13,2 milionu korun. Městskou policie zřizuje hlavní město Praha. Náklady na její provoz se ročně pohybují kolem 1,5 miliardy korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská policie, městská policie hlavního města Prahy, policie Praha

Pražská policie, městská policie hlavního města Prahy, policie Praha | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Nakoupit chtějí strážníci asi tisícovku zbraní. „Rozhodli jsme se jít cestou, že v soutěži určíme, jaké zbraně chceme,“ řekl Šuster. Pokud by strážníci požadované parametry nestanovili, nemuselo by se jim podle ředitele podařit sjednotit zbraně.

V současné době strážníci používají několik typů zbraní s různým typem ovládání. Vyřadit chtějí zastaralé zbraně a ty, které nejsou kompatibilní s ostatními. V případě, že by městská policie zbraně nenakoupila, nemohla by používat například ani střelivo nebo pouzdra, která vlastní.

Slavnostní uniformy

Pražští strážníci dostanou poprvé v historii slavnostní uniformy. Vedení městské policie vypíše veřejnou zakázku, ve které bude hledat jejich dodavatele. Jako první je dostanou v první polovině letošního roku členové čestné jednotky.

Strážníci na pohřbu Kočky mladšího rozdávali pokuty. Z parku okolo kostela se stalo parkoviště

Číst článek

Strážníci v minulosti slavnostní uniformy nikdy neměli. „Podle mě je to dlouhodobě špatně, že slavnostní uniformy nemáme. Na slavnostních akcích jsou ostatní sbory ve slavnostních uniformách, ale strážníci musí být v košilích nebo tričkách,“ řekl Šuster.

Slavnostní uniformy budou mít tmavě modrou barvu. „Budeme vycházet z tradic bezpečnostních sborů a nebudeme vymýšlet již vymyšlené,“ řekl Šuster. Uniformu bude tvořit klasický oblek a bude se tedy skládat ze saka, košile, kravaty, kalhot a bot.

Výběrové řízení vypíše Městská policie v Praze pravděpodobně letos v březnu. S vítěznou firmou uzavřou strážníci čtyřletou rámcovou smlouvu. Cena zakázky by neměla přesáhnout 20 milionů korun, konkrétní částka ale bude záviset na výsledku výběrového řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme