Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Od čtvrtka do třetího stupně. Vláda rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření

Vláda jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření. Země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. Skončí noční zákaz vycházení, znovu se bude moci prodávat i v neděli. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že se naplnila podmínka sedmi dní v jednom pásmu rizika. Odklad o čtyři dny budou moci podnikatelé využít k přípravě pro otevření.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 11:30 29. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři zdravotnictví Jan Blatný (vlevo) a průmyslu a obchodu Karel Havlíček během tiskové konference po jednání vlády

Ministři zdravotnictví Jan Blatný (vlevo) a průmyslu a obchodu Karel Havlíček během tiskové konference po jednání vlády | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Ministr Blatný zopakoval, že ve vyšších stupních protiepidemického systému PES mají být opatření koordinována celostátně.

PŘEHLEDNĚ: PES ve čtvrtek klesne na stupeň 3. Podívejte se, jaké změny čekají restaurace či obchody

Číst článek

Index protiepidemického systému PES v neděli zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta, což vládě umožnilo rozhodnout o přechodu ze současného čtvrtého na třetí stupeň epidemické pohotovosti.

„K současnému dni je osm krajů v rizikovém skóre číslo tři,“ infomoval ministr zdravotnictví.

Znamená to například znovuotevření restaurací, všech obchodů i provozoven služeb nebo zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Venku se bude moci scházet až 50 lidí místo současných šesti, skončí i zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech, naopak povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejných místech zůstává.

Provozovny stravování budou otevřeny od 6.00 do 22.00 v omezeném režimu. „Budou pouze čtyři osoby u stolu, obsazenost restaurace bude maximálně 50 procent kapacity. Nelze být na stojáka,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Současně budou moci podniky opět otevřít v neděli.

Školy se na nový systém adaptují pomaleji, bude pro ně platit až od pondělí 7. prosince. „Od tohoto pondělí dochází k plné realizaci stupně čtyři. Protože by bylo nesmyslné od čtvrtka provést nějakou další změnu, tak pan ministr (Robert Plaga) předpokládá, že k tomu přechodu na číslo tři dochází nejdříve příští pondělí,“ řekl na tiskové konferenci Blatný.

Opatření pro sport

Od čtvrtka budou v provozu také fitness centra a posilovny. Budou fungovat ve stejném režimu, jaký je nastavený v obchodech – tedy jeden člověk na patnáct metrů čtverečních. „Skupinové fitness lekce budou v režimu 9+1,“ uvedl ministr Havlíček.

Všichni sportovci budou muset mít ve vnitřních prostorách nasazenou roušku. Výjimku budou mít pouze profesionální sportovci, kteří jsou pravidelně testování, komentoval ministr Blatný. „Všichni ostatní sportovci budou mít při tréninku i při zápase roušky. Právě hluboký výdech při fyzické aktivitě a další fyzické projevy těla jsou rizikové.“

O režimu zimních středisek ještě vláda definitivně nerozhodla. „Současně pracuje skupina ministerstva průmyslu a obchodu se sportovními agenturami a ministerstvem zdravotnictví se službami, které provozují skiareály. A na konci příštího týdne, doufám, budou mít k dispozici manuál zaměřený na lanovky - režim front pod lanovkami, půjčovny bot a tak dále. Manuál bude připravit a bude sledovat, jak se vyvíjí situace v Evropě, kde na to není jednotný názor,“ komentoval Havlíček.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Online reportáž

  • OŠETŘOVNÉ PRO OŽIVNOSTNÍKY. Ministerstvo průmyslu a obchodu bude na výplaty ošetřovného pro živnostníky za říjen a listopad potřebovat 479,2 milionů korun. Původně bylo na program schváleno 250 milionů korun. Z předchozích výzev by mělo zbýt asi 79,2 milionu korun. Vyplývá to z materiálů, které má k dispozici ČTK. Zvýšením alokace by se měla v pondělí zabývat vláda, s ministerstvem financí byla už změna podle dokumentů projednána. Ministerstvo předpokládá, že za říjen o ošetřovné požádá nejvýše 32 000 podnikatelů.

  • Španělsko

    PROTESTY S ROZESTUPY. Lékaři a zdravotní sestry vyšli dnes ve Španělsku do ulic a při tanci a za zvuku bubnů protestují proti škrtům v rozpočtu na zdravotnictví, píše agentura Reuters. Na 4000 protestujících prošlo Madridem, městem nejhůře zasaženým epidemií covidu-19. Zdravotníci, při protestu pečlivě dodržující dvoumetrové rozestupy, jsou přesvědčeni, že je vláda v jejich boji s epidemií nechala samotné. Konzervativní regionální vláda v Madridu odmítá, že by připravovala škrty ve zdravotnictví, píše Reuters.


  • VÍCE PENĚZ. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce na program Czech Rise Up 2.0 získat dalších 200 milionů korun. Část věnovanou inovativním medicínským řešením souvisejících s bojem proti koronaviru chce zvýšit o 100 milionů korun, na spuštění výzvy zaměřenou na technologie potřebuje rovněž 100 milionů korun.

  • VÁNOCE V PLZNI. Hned dnes večer začnou pořadatelé tradičních trhů na centrálním plzeňském náměstí chystat prostranství a stánky. Pořádání venkovních vánočních trhů dnes umožnila od čtvrtka 3. prosince vláda. Plzeňské adventní trhy, délkou i rozsahem jedny z největších v Česku, měly trvat od 23. listopadu do 23. prosince, kvůli koronaviru se ale začátek zpozdí. Podle aktuálních plánů začnou příští víkend, zřejmě v sobotu.

  • POMOC PRO GAZY. Světová zdravotnická organizace poslala na pomoc v boji proti koronaviru v pásmu Gazy 15 ventilátorů. Pomoc se odehrála s finanční pomocí Kuvajtu. Před týdnem zaznělo z pásma Gazy volání o pomoc z důvodu možného brzkého zahlcení zdravotnických zařízení. Informovala o tom agentura Reuters. 


  • SPOKOJENÁ OPOZICE. Opoziční politici vítají plánované uvolnění opatření proti koronaviru. Podle předsedy ODS Petra Fialy od čtvrtka skončí diskriminace malých prodejců. I podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové budou mít malí obchodníci stejné postavení jako velcí podnikatelé. Předseda lidovců Marian Jurečka uvedl, že s uvolněním omezení je nutné posílit testování a trasování, aby Česko neochromila další vlna nákazy.

  • iROZHLAS

    POSTCOVIDOVÝ SYNDROM. Covid-19 může znamenat i dlouhodobé zdravotní problémy. Někteří pacienti se na své lékaře obracejí i tři a více měsíců po prodělaném onemocnění – trápí je problémy s dýcháním, únavou nebo kašlem. Nový manuál ministerstva zdravotnictví určí, jaká vyšetření by jim lékaři měli udělat a jak je dlouhodobě sledovat. Více se dočtete zde

  • Česko

    TESTOVÁNÍ OBČANŮ.

  • iROZHLAS

    COVID NÁJEMNÉ. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připustila, že program COVID nájemné by mohl pokračovat i po otevření provozoven. „Budeme se o tom na vládě určitě bavit a pokud ta omezení budou, tak budu pro, aby pokračoval,“ řekla Radiožurnálu. Více si přečtěte v naší zprávě .


  • Česko

    NOVÁ ČÍSLA. Za dnešek do 18.00 přibylo v Česku 708 potvrzených případů covidu, o 190 méně než minulou neděli za stejnou dobu. Aktuálně nemocných je 68 769 lidí. Ukazuje to aktualizovaná statistika na webu ministerstva zdravotnictví .


    Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

  • Česko

    HOSPITALIZOVANÍ. Počet hospitalizovaných s covidem klesl v ČR v sobotu o 522, nejvíc za poslední týden. V nemocnicích je 4565 nakažených, stav 689 z nich je těžký.

  • Čína

    PŮVOD NÁKAZY. „Všechny dostupné důkazy nasvědčují tomu, že koronavirus nemá původ ve Wu-chanu.“ S takovým prohlášením přišel minulý týden na svém facebooku Lidový deník, ústřední list Komunistické strany Číny. Podle zahraničních odborníků jsou podobné zprávy součástí intenzivní propagandistické kampaně, která má necelý rok od odhalení prvního případu nákazy změnit roli čínského města v příběhu koronavirové pandemie. Podrobnosti si přečtěte zde .


  • USA

    TESTOVÁNÍ PO DNI DÍKŮVZDÁNÍ. Američané, kteří tento týden o svátku Díkůvzdání cestovali, by se měli nechat testovat na koronavirus a případně nastoupit do karantény. Řekl to dnes odborník na infekční choroby a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci. „Za dva, tři týdny můžeme být svědky nové vlny koronaviru, která se připojí k té nynější,“ řekl v rozhovoru se stanicí ABC .

  • Česko

    PRŮZKUM. Celkem 17 procent lidí soudí, že nynější koronavirovou krizi zvládla současná menšinová vláda ANO a ČSSD dobře. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK pro Českou televizi. Naopak skoro 31 procent si myslí, že v krizi způsobené covidem-19 si kabinet počínal špatně.

  • Česko

    NÁZORY NA OPATŘENÍ. Z momentálně platných restrikcí má největší podporu mezi Čechy omezení kontaktů na nanejvýš šest lidí, které podle průzkumu STEM/MARK pro ČT podporuje 59 procent lidí, a omezení počtu osob v obchodech (souhlasí 58 procent respondentů). Proti těmto opatřením je 32, respektive 34 procent respondentů. S omezením kontaktu s rodinou souhlasí 53 procent lidí.

    Nejmenší podporu má zákaz nočního vycházení a omezení otvírací doby obchodů. Dva z pěti oslovených souhlasí s částečným uzavřením škol (38 procent), polovina lidí je proti němu. Stálé omezení maloobchodu a služeb podporuje podle průzkumu 16 procent lidí, naopak proti němu je 77 procent dotázaných.

  • OTEVŘENÍ ŠKOL. V Iráku se po měsíci znovu otevřely školy. Žáci v nich dodržují rozestupy a výuka probíhá v rouškách.


    Foto: Saba Kareem / Reuters

  • Česko

    UZAVŘENÍ HRANIC. Jarní uzavření hranic pro vycestování z České republiky, k němuž přistoupila vláda na začátku pandemie koronaviru, bylo podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského absolutně protiústavní. Řekl to dnes v rozhovoru pro Českou televizi. Kabinet Andreje Babiše (ANO) dočasně zavřel hranice od 16. března po vyhlášení prvního nouzového stavu. Zakázal tehdy nejen vstup cizinců do země, ale také výjezd českých občanů do zahraničí.

  • Vážené čtenářky, vážení čtenáři, online reportáž, ve které sledujeme dění kolem koronaviru doma i ve světě, pro dnešní den končí. Pokračovat bude opět v pondělí ráno. Přejeme vám dobrou noc.

  • Německo

    KORONAVIRUS V NĚMECKU. Německo poprvé ohlásilo více než 30 tisíc nakažených za den. Zdravotnické úřady dnes oznámily 33 777 nově nakažených. Údaj zahrnuje i 3500 nakažených z Bádenska-Württemberska, kteří nebyli z technických důvodů včas zaregistrováni předchozí den. Po odečtení pozdních hlášení za posledních 24 hodin přibylo 30 277 nakažených. Počet zemřelých s covidem-19 se zvýšil o 813, což je druhý nejvyšší údaj od začátku pandemie. Uvedl to Institut Roberta Kocha.

  • KONCE ŠKOLY. Žáci a studenti základních, středních a vyšších odborných škol jdou dnes naposledy v tomto roce do školy. Na pondělí a úterý příštího týdne ministerstvo vyhlásilo dny boje proti covidu-19, a prodloužilo tak vánoční prázdniny, které měly původně začít od středy 23. prosince. Zavřené už v pondělí zůstanou také konzervatoře a základní umělecké školy.

Načíst další

PES podle krajů

V sobotu testy potvrdily nákazu novým koronavirem u 2667 lidí, což je nejnižší hodnota za první víkendový den od 3. října.

Přestože se bodové skóre systému PES, od kterého se odvíjí plán rozvolňování, pro jednotlivé kraje značně liší, opatření budou nadále platná pro celou zemi. Vyplývá to ze seznamu opatření pro jednotlivé stupně epidemické pohotovosti, kterou vypracovalo ministerstvo zdravotnictví.

Praha má nejlepší skóre PES, jiné kraje jsou i na hranici 5. stupně. Regionální opatření v plánu nejsou

Číst článek

Nejlépe je na tom se 42 body Praha, která se drží při dolním okraji prostředního z pěti pohotovostních stupňů. Šest krajů má index PES 57 bodů, což odpovídá celostátní hodnotě.

V Karlovarském kraji je index o dva body vyšší a Olomoucký a Pardubický kraj dosahují 62 bodů. Zbylé čtyři kraje mají 67 bodů. Hranicí pro sestoupení ze čtvrtého do třetího pohotovostního stupně je 60 bodů. Opatření ale musí být podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) dál platná pro celou zemi.

Ministr Blatný v sobotu zopakoval, že vláda rozhodne na základě údajů, které bude mít k nedělnímu ránu za sedm dní. Zmírnění opatření je možné vždy až po sedmi dnech, kdy se skóre drží v nižší úrovni. I kdyby vláda o uvolnění rozhodla, opatření by dál byla plošná pro celou zemi.

Bodový index protiepidemického systému PES se denně vypočítává podle vývoje podílu pozitivních testů za dva týdny, reprodukčního čísla, počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel a 100 tisíc seniorů za 14 dní.

Pokud se vypočítané číslo rizikového skóre dostane do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu protiepidemických opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny. Poté změnu vyhodnotí expertní tým ministerstva zdravotnictví a navrhne vládě opatření zmírnit nebo zpřísnit.

Podle ministra zdravotnictví nelze počítat s tím, že by se Česká republika do konce roku 2020 dostala do nižšího stupně rizika PES. „Je extrémně nepravděpodobné, že bychom se do konce roku dostali do stádia, které bude nižší, než číslo tři,“ míní Blatný.

Dosavadní vývoj

Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku prokazatelně infikovalo 518 649 lidí, z toho přes 183 500 od začátku listopadu. Přibližně 85 procent z nich už se uzdravilo, v současnosti je nemocných 68 268, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty počtu nově prokázaných případů postupně klesají. V prvním listopadovém týdnu opakovaně přesáhly 10 tisíc, přičemž maximem bylo 15 725 případů 4. listopadu. V tomto týdnu je denní průměr 4391 potvrzených případů.

Politici i odborníci ale v minulých dnech mluvili o tom, že epidemie nebrzdí tak rychle, jak se očekávalo.

ČTK, aur, kar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme