Uprchlíci se do stanového městečka v Praze přestěhují až o víkendu. Hřib urguje vládu, aby situaci řešila

Do stanového městečka v Praze-Troji se budou uprchlíci z Ukrajiny přesouvat až během víkendu. Areál je potřeba ještě dovybavit. Po jednání pražského krizového štábu to novinářům řekl primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti). Stany mají odlehčit přetíženému hlavnímu vlakovému nádraží. Pokud vláda do úterý příštího týdne nezahájí práce na vytvoření systému rozdělení uprchlíků do krajů, Praha uzavře své asistenční centrum ve Vysočanech (KACP).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KACPU, Praha Vysočany

KACPU, Praha Vysočany | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Městečko je ještě potřeba vybavit. Zajistit tam všechny procesy související se zásobováním. Je nutné tam zajistit lidi, co se budou podílet na provozu,“ řekl primátor.

Kuba: Definujme, komu pomáhat. Na pozadí příchodu Romů z Ukrajiny může být organizovaná činnost

Číst článek

Na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem postavili hasiči v noci na čtvrtek deset stanů. V areálu jsou lůžka pro 150 lidí, jídelna, sprchy a toalety. Na provozu stanového městečka se podle pražského primátora budou podílet pražský magistrát, Správa uprchlických zařízení a neziskové organizace jako Romodrom a RomPraha.

Zařízení by mělo podle primátora sloužit jako čekárna pro lidi, kteří čekají na prověření toho, zda nemají dvojí občanství, tedy ukrajinské i maďarské. Pokud ho mají, tak nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku.

Uprchlíkům s maďarským pasem bude podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) Česko nabízet odvoz vlaky do Maďarska. Ministr vnitra doplnil, že v nově postaveném stanovém městečku v Praze-Troji budou lidé moci být ubytováni maximálně 30 dní.

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním vlakovém nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí.

V sále Fantovy budovy hlavního nádraží je nyní pro uprchlíky 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny, část běženců pak přespává na zemi. Praha už podle vedení města nemá volné kapacity pro ubytování běženců.

Hřib hrozí zavřením Prahy

Pokud vláda do úterý příštího týdne nezahájí práce na vytvoření systému rozdělení uprchlíků do krajů, Praha uzavře své asistenční centrum ve Vysočanech. Po jednání magistrátního krizového štábu to ve čtvrtek řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Koordinátor dobrovolníků: Systém pro uprchlíky nefunguje, stát se o ně ve vyřizovací lhůtě nestará

Číst článek

V Praze již nejsou ubytovací kapacity a podle primátora je v ní čtyřikrát víc uprchlíků na obyvatele než v některých jiných krajích. Hřib před několika dny odeslal dopis premiéru Petru Fialovi (ODS), v němž apeloval na nalezení řešení.

KACP slouží pro metropoli a střední Čechy a od začátku ruské invaze na konci února odbavilo přes 84 000 uprchlíků.

„S ohledem na naplnění kapacit města doporučuje krizový štáb uzavření KACP v našem městě, pokud do úterý 17. května vláda ČR nezačne s přípravami relokačním mechanismu na základě krajského rozvrstvení kapacit ubytování, školství a lékařské péče,“ řekl Hřib.

Stát má podle něj dostatek informací o tom, kolik uprchlíků, míst pro ubytování, pracovních míst či možnosti lékařské péče v tom kterém kraji je.

Romští uprchlíci s dvojím občanstvím. Maďarský pas získali před lety, teď je překážkou pro podporu

Číst článek

„Datový model prezentovaný hejtmanům potvrdil, že Praha byla jediná, kdo tam byl ve třetím stupni a směřujeme ke čtvrtému. To znamená, že bych opravdu potřeboval, aby premiér Fiala začal tuto bezprecedentní krizi řešit,“ řekl Hřib.

Od vlády primátor očekává do úterý signál, že problém přeplněných kapacit v metropoli začala řešit. „Pochopitelně by tam měl být nějaký realistický harmonogram, ale momentálně čekáme, že se to vůbec začne řešit. Závažným a velice výrazným způsobem se to dotýká obyvatel. Jsem přesvědčen, že vláda nástroje (řešení) má a je potřeba, aby s nimi přišla,“ řekl Hřib.

Problém rozmístění do dalších krajů se podle primátora netýká pouze uprchlíků, kteří nyní přebývají na hlavním nádraží a pro které jsou stavěny v Troji stany. „Je nutné řešit i ten zbytek,“ dodal Hřib.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme