Měl jsem z toho pocit manipulace, říká náměstek ústavu duševního zdraví k reportáži o Babišovu synovi

Dokumentace Dity Protopopové v Národním ústavu duševního zdraví je v pořádku po etické i právní stránce, ale situace, kdy se o Andreje Babiše mladšího staral manžel lékařky, je neobvyklá, řekl pro Český rozhlas Plus Jiří Horáček, náměstek pro vědu a výzkum v ústavu duševního zdraví. Z reportáže Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka měl pocit manipulace. O přítomnosti Babiše mladšího v ústavu Horáček mluvit nemohl kvůli lékařskému tajemství.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Horáček, psychiatr, výzkumník v oblasti neurověd | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Reportáž Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, kterou zveřejnil server Seznam Zprávy, Jiří Horáček prý viděl. Důležitá je podle něj otázky veřejného zájmu a etiky. „Já jsem z toho měl pocit manipulace,“ řekl pro Český rozhlas Plus.

‚Nikdy jsem mu nic špatného neudělal.‘ Protopopov poprvé popsal, jak se staral o Babiše mladšího

Číst článek

„Nebyla to jenom manipulace, ale spíš otázka, jestli takový záznam natočený skrytou kamerou vůbec použít. Ten problém spočívá v tom, že člověk, který je nějakým způsobem nemocný, ať už tělesně, nebo duševně, má skutečně trošku sníženou obranyschopnost proti tomu, aby neřekl něco, co by spontánně sám neřekl,“ dodal.

Horáček vysvětlil, že v etice dochází ke konfliktu mezi chováním, které je správné z hlediska norem, a chováním, které pomůže světu a „navýšení dobra“ v něm. Domnívá se, že tento konflikt řešila i novinářka Sabina Slonková. „Já bych se určitě rozhodl jinak,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie

Číst článek

Dita Protopopová je podle Horáčka v ústavu, kde pracuje na pětinový úvazek, vnímána jako osoba s vysokou morální integritou a „šikovná psychiatrička“. Zabývá se celým spektrem psychických poruch od úzkostných poruch přes psychózy, mezi které patří i schizofrenie, až po kognitivní poruchy.

Dokumentaci prověřili

Dokumentaci Protopopové podle slov Horáčka ústav důkladně prověřil. „My jsme nenašli žádnou zprávu, která by byla v nesouladu ani s lékařskou etikou, ani s právem,“ uvedl Horáček. Konkrétně na etiku prý v Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ) kladou velmi vysoké nároky.

To není Sarajevo, to je puč Palermo, řekl Babiš k reportáži o synovi. Dění označil za veřejný lynč

Číst článek

„Kdyby někdo napsal zprávu, která není pravdivá a která neodpovídá stavu nějakého pacienta, který trpí ať už tělesnou, nebo duševní nemocí, to poznáte podle té dokumentace,“ vysvětlil pro Český rozhlas Plus. „To si dovolím tvrdit se stoprocentní jistotou,“ dodal.

Navíc potvrzuje platnost tvrzení, že pacient musí o vypracování zprávy o svém stavu pro policii sám požádat nebo s tím souhlasit. „Je to obecně platný fakt, lékař může psát zprávu pro policii o svém pacientovi pouze v případě, že s tím tento pacient souhlasí nebo si to vyžádá od toho lékaře. Neexistuje jiná situace,“ řekl Horáček.

Filip: Informace od Babiše mladšího pro mě nejsou relevantní, byly získány nelegálně

Číst článek

Náměstek kritizuje postup, kdy se o pacienta staral manžel lékařky, která napsala zprávu o jeho zdravotním stavu.

„Když jsem to slyšel poprvé, tak jsem musel pozdvihnout obočí. Samozřejmě to hodnotím negativně. To, že by se partner ošetřujícího lékaře staral o pacienta, je velmi neobvyklá, až bych řekl kuriózní věc,“ uvedl. Škála profesních selhání je však podle něj široká a NÚDZ situaci od úterý „permanentně“ řeší.

Důvěra pacientů

Spíš než o poškození dobrého jména jde podle Horáčka o principiální problém. „To není o tom, že to na nás hází špatné světlo a že nám chodí e-maily, že tady zavíráme pacienty, posíláme je na Krym, že opět je zneužívána psychiatrie a takové věci. Ten dopad je principiálnější a spočívá v tom, že psychiatrie je založena na důvěře pacientů. Pacient mně musí věřit, abych ho vůbec mohl léčit, abych mu mohl pomoct,“ dodal.

Udělali si normálně výlet na ryby, říká k cestě na Krym exspolupracovník Protopopova

Číst článek

„Obvinění ze střetu zájmů je problém, který jsme prověřovali, a u žádného z pacientů, zdůrazňuji plurál, kterým se paní doktorka Protopopová věnovala, jsme nezjistili žádný střet zájmů,“ uvedl Horáček s tím, že Dita Protopopová, která vedla kandidátku hnutí ANO do zastupitelstva v Praze 8 v letošních komunálních volbách, tak činila až po období, kdy léčila tyto pacienty v ústavu. 

„Jinými slovy, žádný pacient v NÚDZu nebyl nikdy léčen za jiným účelem, než aby byl léčen a bylo mu pomoženo,“ zakončil Horáček.

Lucie Vopálenská, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme