‚Jste součástí národa.‘ Kandidátka běloruské opozice Cichanouská vyzvala bezpečnostní síly k nenásilí

Kandidátka běloruské opozice na prezidentský úřad Svjatlana Cichanouská vyzvala bezpečnostní síly, aby se zřekly násilí, a své stoupence, aby upustili od provokací. V Minsku a dalších běloruských městech se konaly protesty proti výsledku nedělních prezidentských voleb. Rázně proti demonstrantům bezpečnostní síly zakročily zejména v metropoli. Další celostátní protest je svolán na pondělí večer od 19.00 místního času (18.00 SELČ).

Tento článek je více než rok starý.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích Minsku byly tisíce lidí. Bezpečnostní síly nasadily slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Místní novináři na sociálních sítích zveřejnili fotky zbitých a zakrvavených demonstrantů.

Běloruské volby podle odhadů oficiálního státního průzkumu drtivě vyhrál Lukašenko

Číst článek

Množství raněných zmiňuje agentura DPA. Agentura AFP i místní novináři píší o zatýkání protestujících.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že bude o počtu zadržených a raněných informovat později.

„Chci připomenout armádě a policii, že jsou součástí národa,“ apelovala na bezpečnostní síly Cichanouská, jež zároveň od provokací zrazovala své stoupence. „Vím, že běloruský lid se zítra probudí v nové zemi,“ dodala.

Oficiální výsledky voleb zatím nebyly zveřejněny. Podle odhadů ale prezidentské klání přesvědčivě vyhrál dosavadní autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko, když získal 79,7 procenta hlasů, informovala agentura Belta.

Hlasování podle opozice doprovázely podvody, režim zakázal účast nezávislých pozorovatelů, zadrženo bylo velké množství novinářů i aktivistů.

V průběhu noci zveřejnily volební výsledky jednotlivé místní volební komise, podle nichž Lukašenko utrpěl těžkou porážku, napsala agentura DPA.

„Policie v Minsku se drží přísného scénáře prezidenta, ale v některých regionálních městech je to docela jiný obrázek,“ napsal na twitteru moskevský zpravodaj listu The Independent Oliver Carroll.

„Objevují se zprávy, že pořádková policie skládá zbraně a přechází na druhou stranu. Velkou otázkou v nadcházejících dnech bude, které instituce zachovají Lukašenkovi loajalitu,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme