Diamant míru se vydražil za víc než 140 milionů korun. Peníze půjdou na pomoc Sieře Leone

Za 6,5 milionu dolarů, tedy v přepočtu za víc než 140 milionů korun, se v New Yorku vydražil jeden z největších známých neopracovaných diamantů na světě. Navíc peníze za jeho prodej poslouží dobré věci. Podle agentury Reuters se vrátí vládě a obyvatelům západoafrické Sierry Leone, tedy do země, kde byl diamant nalezený.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V New Yorku se dražil 709karátový drahý kámen zvaný Peace Diamond, tedy diamant míru. | Zdroj: Reuters

„Sto procent hodnoty tohoto diamantu, z aukčního prodeje tohoto diamantu získá vláda a lid Sierry Leone. To se nikdy dříve nestalo," řekl Martin Rapaport, šéf americké sítě Rapaport Group, která patří k předním distributorům drahých kamenů a která dražbu organizovala.

Drahokam v březnu našel pastor v oblasti Kono na východě Sierry Leone. Duchovní ho odevzdal vládě, aby ho prodala. | Zdroj: Reuters

V New Yorku se dražil 709karátový drahý kámen zvaný Peace Diamond, tedy diamant míru. Má vejcovitý tvar a žlutozlatavou barvu. Je vysoký 6,5 centimentru a 2,5 centimetru široký. Jde o 14. největší diamant na světě a zároveň třetí největší nalezený v Sieře Leone.

Diamant je neopracovaný. Jeho cena tak může stoupnout klidně i na trojnásobek, záleží totiž na majiteli, jak ho nechá vybrousit. Podle specialisty na drahé kameny Martina Cinoltera to ale nebude jednoduché. Kámen má hned několik vad.

Drahokam v březnu našel pastor v oblasti Kono na východě Sierry Leone. Duchovní ho odevzdal vládě, aby ho prodala. Podařilo se jí to až napodruhé, protože při první dražbě v květnu ve Freetownu, hlavním městě země, odmítla nejvyšší nabídku 7,8 milionu dolarů. Tentokrát se nakonec spokojila i s nižší částkou.

I přes tuto vysokou cenu to ale rozhodně není nejdražší diamant. Aukční síň Sotheby's v Hongkongu vydražila na jaře letošního roku nejdražší diamant světa.

Za růžový exemplář pojmenovaný Pink Star zaplatil jeho nový majitel v přepočtu miliardu a 800 milionů korun. Růžový diamant má skoro 60 karátů a nahradil tak ve světovém prvenství modrý diamant Oppenheimer Blue.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme