Pančovaný alkohol v Íránu zabil 84 lidí. Kvůli zákazu si ho lidé nelegálně vyrábí sami
V Íránu zemřelo za minulých šest týdnů 84 lidí po požití pančovaného alkoholu, jehož konzumaci islámská víra zapovídá. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom v pondělí informovala íránská agentura ISNA. Podle ministerstva se přiotrávilo skoro tisíc lidí.
Mluvčí úřadu řekl, že ošetření potřebovalo 959 Íránců a že jde o „nebývalou vlnu“ případů. Podle něj bylo nutné kvůli ledvinovým potížím operovat 305 lidí a 27 lidí mělo očí komplikace.
Hlavní příčinou otrav je používání toxického metanolu při výrobě alkoholických nápojů. „Lidé si musejí uvědomit, že závadný může být i alkohol prodávaný v zahraničním obalu,“ řekl mluvčí.
Zakázaný alkohol v Íránu zabíjí. Kvůli podomácku vyrobeným lihovinám zemřelo přes 40 lidí
Číst článek
Nejvíc případů otrav bylo v severní provincii Alborz a v jihoíránském Hormozgánu.
Podle íránského protidrogového úřadu se do země ročně propašuje 80 milionů litrů alkoholu, představujících v přepočtu hodnotu 16 miliard korun. Íránský zákon umožňuje potrestat muslimy za pití alkoholu 80 ranami bičem.
V Íránu jakožto muslimské zemi je konzumace alkoholu zakázaná, ale dají se tam dostat nelegálně vyrobené alkoholické nápoje. Konzumace a výroba alkoholu je povolená jenom příslušníkům menšin. Agentura AFP píše, že alkohol dovážený nelegálně je v zemi snadno dostupný u překupníků.