Pančovaný alkohol v Íránu zabil 84 lidí. Kvůli zákazu si ho lidé nelegálně vyrábí sami

V Íránu zemřelo za minulých šest týdnů 84 lidí po požití pančovaného alkoholu, jehož konzumaci islámská víra zapovídá. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom v pondělí informovala íránská agentura ISNA. Podle ministerstva se přiotrávilo skoro tisíc lidí.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Mluvčí úřadu řekl, že ošetření potřebovalo 959 Íránců a že jde o „nebývalou vlnu“ případů. Podle něj bylo nutné kvůli ledvinovým potížím operovat 305 lidí a 27 lidí mělo očí komplikace.

Hlavní příčinou otrav je používání toxického metanolu při výrobě alkoholických nápojů. „Lidé si musejí uvědomit, že závadný může být i alkohol prodávaný v zahraničním obalu,“ řekl mluvčí.

Zakázaný alkohol v Íránu zabíjí. Kvůli podomácku vyrobeným lihovinám zemřelo přes 40 lidí

Číst článek

Nejvíc případů otrav bylo v severní provincii Alborz a v jihoíránském Hormozgánu.

Podle íránského protidrogového úřadu se do země ročně propašuje 80 milionů litrů alkoholu, představujících v přepočtu hodnotu 16 miliard korun. Íránský zákon umožňuje potrestat muslimy za pití alkoholu 80 ranami bičem.

V Íránu jakožto muslimské zemi je konzumace alkoholu zakázaná, ale dají se tam dostat nelegálně vyrobené alkoholické nápoje. Konzumace a výroba alkoholu je povolená jenom příslušníkům menšin. Agentura AFP píše, že alkohol dovážený nelegálně je v zemi snadno dostupný u překupníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme