'Každý už pocítil, co to je být zablokovaný.' Rusové si stěžují na nesvobodný internet

Lidé v Rusku budou demonstrovat za svobodný internet. Nelíbí se jim kontroly a čím dál větší omezení ze strany státu. Zvýšilo se například množství zakázaných informací i státních institucí, které můžou na internetu zablokovat, co se jim zamane. Moskva tvrdí, že opatření jsou důležitá pro národní bezpečnost a boj proti terorismu, a svobodu internetu systematicky likviduje. Rusové to ale považují za zavádění cenzury.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní protesty v Moskvě.

Protivládní protesty v Moskvě. | Zdroj: Reuters

Jaro letošního roku. Na demonstrace svolané opozičním předákem Alexejem Navalným přišlo nebývalé množství mladých lidí, často nezletilých. Zorganizovali se pomocí sociálních sítí a zaskočili tím nejen samotné pořadatele nepovolených demonstrací, ale také vládnoucí režim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusové si čím dál víc stěžují na nesvobodný internet

Ten už si sice delší dobu uvědomoval, jak je pro něj oblast svobodného internetu zrádná a připravil balík zákonů o kontrole internetu, ale až teď vládnoucím politikům naplno došlo, že je potřeba udělat rázné kroky.

Hlavní portály a komunikační kanály budou muset tajné policii i bez souhlasu soudu předat veškeré informace o svých uživatelích, včetně okruhu jejich známých a příbuzných, bydlišti, zálibách, znalosti cizích jazyků a samozřejmě - o obsahu komunikace. A tady už končí legrace, řekli si někteří a vyšli do ulic. Jako Vladimir a Alexandr.

„U nás už je to jako v Číně. Internet je cenzurovaný. Už se stalo, že lidi za lajky nebo sdílení příspěvků zavřeli do vězení. Proto jsem přišel s plakátem: Nezakazujte internet, raději rozpusťte parlament,“ říká jeden z nich Radiožurnálu. „Německo zbořilo zeď a náš prezident ji znovu buduje, nejen navenek, ale i uvnitř, mezi národy a lidmi v Rusku, mezi námi, obyvateli Ruska,“ dodává další.

Poslední kapka

Šéf organizace Roskomsvoboda Arťom Kozljuk v rozhovoru pro Český rozhlas upřesňuje, že v posledních letech se svoboda internetu značně zúžila. „Občané už začínají být nespokojení s množstvím omezujících zákonů, které se nahromadily za posledních pět let. Zvýšilo se množství zakázaných informací i státních institucí, které mohou na internetu zablokovat, co se jim zamane, což je zavádění cenzury.“

Auto za virtuální měnu. Ruský výrobce aut UAZ nabízí nový model terénního auta za biocoiny

Číst článek

Poslední kapkou byl balík zákonů poslankyně Jarovové, který tajným službám umožňuje slídit doslova za každým, říká Kozljuk. „Všechna ta nespokojenost se za pět nahromadila v různých vrstvách společnosti, nejenom mezi ajťáky. Každý už pocítil, co to je být zablokovaný. Každému už byl odepřen přístup k určitým informacím. A nejde o nějaký očividně závadný obsah, jako je dětská pornografie, stránky propagující narkotika nebo sebevraždy. Jsou to i největší sociální sítě jako LinkedIn, mnohé messengery, jako třeba Line nebo Zelo. Příště si došlápnou na Facebook, Google, Twitter a tak dále.“

Zákazy a blokace ti zkušenější ruští uživatelé internetu obcházejí přes takzvaná zrcadla těchto stránek nebo pomocí služby VPN. Letos v létě ale ruští poslanci i tyto virtuální objížďky zakázali. A situace se bude zhoršovat, předpokládá Kozljuk. „Nejprve zakazujeme informace v síti, potom zakazujeme nástroje, pomocí kterých se cenzura dá obejít. Následujícím krokem bude trestní stíhání uživatelů za to, že cenzuru obcházejí.  A až pak asi lidem dojde, že je vláda zahnala do kouta. Mají dvě možnosti: sedět doma a mlčet nebo vyjít do ulic a žádat zásadní změny regulace internetu.“

Poslední obětí nových zákonů se stal matematik Dmitrij Bogatov, správce programu Tor, který umožňuje anonymní pohyb po síti. Prokuratura ho obvinila z podněcování masových nepokojů a terorismu.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme