Nečas se ohradil proti kritice za výroky o Pussy Riot. Jeho věty prý byly vytrženy z kontextu

Premiér Petr Nečas se během návštěvy Ruska ohradil proti kritice, kterou sklidil za svůj postoj k aktivistkám Pussy Riot. Zároveň zopakoval, že podle něj jejich čin nebyl bojem za svobodu a demokracii. Nečas podle rádia Svoboda při návštěvě moskevské ambasády v rozhovoru s novináři označil aktivistky za falešné modly. Následné mediální pranýřování bylo podle premiéra ze strany novinářů vytrháváním vět z kontextu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Petr Nečas a jeho ruský protějšek Dmitrij Medvěděv

Český premiér Petr Nečas a jeho ruský protějšek Dmitrij Medvěděv | Zdroj: ČTK

Premiér dnes řekl, že trest pro Pussy Riot považuje za absolutně nevhodný, trvá však na tom, že jejich čin nebyl výrazem boje za svobodu a demokracii.

Vyjádření premiéra z pondělí 27. 5. 2013: „Česká republika i já osobně podporujeme ochranu lidských práv a základních demokratických hodnot. Na co jsem chtěl upozornit je, abychom se neupínali na falešné symboly. Zhanobit pravoslavný chrám nepovažuji za symbol boje za svobodu a lidská práva. Považuji to naopak za výraz nekulturnosti a hulvátství, který uráží náboženské cítění mnoha občanů Ruska. V tomto spatřovat symbol boje za lidská práva já prostě odmítám. Na druhé straně velmi otevřeně říkám, že z našeho pohledu trest za tento krok byl nepřiměřený a zbytečně tvrdý,“ řekl premiér Petr Nečas v Moskvě novinářům.
Zdroj: www.vlada.cz

„Myslím si, že v Rusku si zaslouží z hlediska ochrany lidských práv podstatně větší podporu jiné aktivity. Měl jsem setkání i s představiteli nevládních organizací, jako je organizace Golos, která dělá velmi mnoho pro nezávislost voleb, to jsou skutečně lidé, kteří si zaslouží naši podporu i z úrovně politických představitelů,“ poznamenal Nečas.

Tři členky Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová, Maria Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová byly odsouzené za výtržnictví. Podle soudu se ho dopustily tím, že v moskevském chrámu Krista Spasitele zazpívaly svůj punkový protest „Bohorodičko, vyžeň Putina“.

Aktivistky tvrdí, že chtěly písní vyjádřit svůj politický názor a poukázat na prorůstání vlivu Kremlu a ruské pravoslavné církve.

Martin Dorazín, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme