Polská vláda připravuje změny ve veřejnoprávních médiích

Nová polská vláda začala dělat pořádek v médiích. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost bratrů Kaczynských si už v průběhu předvolební kampaně stěžovala, že veřejnoprávní televize straní liberální Občanské platformě. Podle ministerstva kultury ale nejde ani o pomstu ani o převzetí kontroly nad televizí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz | Zdroj: ČTK

Vláda chce v rámci programu Levný stát snížit počet členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání ze současných devíti na tři. Členy Rady rovnou měrou jmenují Sejm, Senát a prezident. Háček je v tom, že všechny tyto instituce ovládlo Právo a spravedlnost. Ostatní politické strany se proto bouří.

"Jednoho člena jmenuje Lech Kaczynski, druhého Jaroslaw Kaczynski a třetího také Jaroslaw Kaczynski," předpovídá, jak asi bude tříčlenná Rada vypadat, Jan Rokita z opoziční Občanské platformy.

Vláda dále hodlá sloučit Radu s Úřadem pro telekomunikace a poštu, zrušit dozorčí rady veřejnoprávních médií a změnit koncesionářský poplatek na mediální daň, kterou by všichni poplatníci museli uvést ve svém daňovém přiznání.

Výše poplatku za televizi a rozhlas by se díky efektivnějšímu výběru mohla snížit a televize by podle toho omezila reklamu.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme