Polská vláda připravuje změny ve veřejnoprávních médiích

Nová polská vláda začala dělat pořádek v médiích. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost bratrů Kaczynských si už v průběhu předvolební kampaně stěžovala, že veřejnoprávní televize straní liberální Občanské platformě. Podle ministerstva kultury ale nejde ani o pomstu ani o převzetí kontroly nad televizí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz | Foto: ČTK/AP

Vláda chce v rámci programu Levný stát snížit počet členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání ze současných devíti na tři. Členy Rady rovnou měrou jmenují Sejm, Senát a prezident. Háček je v tom, že všechny tyto instituce ovládlo Právo a spravedlnost. Ostatní politické strany se proto bouří.

"Jednoho člena jmenuje Lech Kaczynski, druhého Jaroslaw Kaczynski a třetího také Jaroslaw Kaczynski," předpovídá, jak asi bude tříčlenná Rada vypadat, Jan Rokita z opoziční Občanské platformy.

Vláda dále hodlá sloučit Radu s Úřadem pro telekomunikace a poštu, zrušit dozorčí rady veřejnoprávních médií a změnit koncesionářský poplatek na mediální daň, kterou by všichni poplatníci museli uvést ve svém daňovém přiznání.

Výše poplatku za televizi a rozhlas by se díky efektivnějšímu výběru mohla snížit a televize by podle toho omezila reklamu.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme