Vraťte Súdán do rukou civilní vlády, vyzvala vojenskou juntu jednomyslně Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN a americký prezident Joe Biden ve čtvrtek vyzvali súdánskou vládnoucí juntu k opětovnému ustavení přechodné civilní vlády, okamžitému propuštění osob zatčených při nedávném převratu a respektování práva Súdánců na pokojné protesty. Podle agentury AFP ve čtvrtek bezpečnostní složky v Chartúmu rozháněly slzným plynem odpůrce převratu, kteří se snažili blokovat dopravu v súdánské metropoli. Nejméně jeden člověk zemřel.

New York/Chartúm (Aktualizováno: 21:38 28. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle agentury AFP ve čtvrtek bezpečnostní složky v Chartúmu rozháněly slzným plynem odpůrce převratu, kteří se snažili blokovat dopravu v súdánské metropoli. (ilustrační foto) | Foto: expediceZ101

Súdánský generál Abdal Fattáh Burhán v pondělí rozpustil vládu a nechal zatknout některé její členy včetně premiéra Abdalláha Hamduka. Burhán tvrdil, že kvůli rozporům ve vládě hrozila občanská válka. Pozorovatelé však podotýkají, že se blížil termín, kdy měl generál podle dohody z roku 2019 předat moc civilistům, čímž by značně klesl politický vliv armády v zemi.

RB OSN jednala o znění deklarace několik dní, přičemž se podle AFP vedly spory zejména mezi západními státy a Ruskem, jež spolu soupeří o vliv v této africké zemi. Konečný text, navržený Británií, ale silně upravený na základě připomínek Moskvy, mimo jiné odsuzuje „pozastavení některých přechodných institucí“, vyhlášení nouzového stavu a zadržení Hamduka i dalších civilních členů vlády.

Afrika letos zažívá už čtvrtý převrat. Vede k nim nestabilita i růst džihádu, investoři mohou znejistět

Číst článek

Rada požaduje okamžité propuštění všech, které armáda zatkla, a vyzývá „všechny strany, aby projevily co největší zdrženlivost a neuchylovaly se k násilí“. Zdůraznila přitom důležitost dodržování lidských práv, „mezi něž patří právo na pokojné shromažďování a svoboda vyjadřování“. Do textu se nicméně nedostala formulace z původního návrhu, v níž Rada bezpečnosti převzetí moci armádou silně odsuzovala.

Proti převratu v Chartúmu od úterý pokračují protesty, řada místních obyvatel staví barikády z větví, kamenů a hořících pneumatik na hlavních třídách, čímž se snaží paralyzovat provoz města.

„Naše zpráva vojenským činitelům v Súdánu je jasná: Súdánský lid musí mít možnost pokojně protestovat a musí být znovu ustavena přechodná vláda řízená civilisty,“ uvedl ve čtvrtek v prohlášení Biden. Vyzval rovněž armádu, aby propustila všechny zadržené osoby a obnovila instituce spojené s přechodnou vládou.

„Události posledních dní jsou vážným krokem zpět, ale Spojené státy budou nadále stát po boku súdánského lidu a jeho nenásilného boje za prosazování cílů súdánské revoluce,“ pokračoval Biden.

Súdánská armáda propustila premiéra. Po puči ho držela v domě strůjce převratu

Číst článek

Policie ve čtvrtek podle AFP rozháněla demonstranty za použití slzného plynu a gumových projektilů. „Bezpečnostní složky se snaží rozebírat veškeré barikády,“ řekl jeden z protestujících. „My je ale znovu stavíme hned, jak to je možné. Neodejdeme, dokud nebude ustavena civilní vláda,“ dodal.

Podle AFP je v ulicích Chartúmu málo lidí, protože mnozí se bojí zatčení či agrese ze strany policie. Při násilnostech v zemi tento týden podle úřadů zemřelo nejméně sedm osob. Většina obchodů a dalších podniků v metropoli je uzavřená až na několik pekáren, u nichž se tvoří dlouhé fronty.

Řada občanských organizací a odborů svolala na sobotu masivní protest proti převratu, jeho organizátoři doufají až v milionovou účast.

V Súdánu vládl přechodný kabinet složený z civilistů a vojáků od roku 2019, kdy by svržen prezident Umar Bašír. Úkolem vlády bylo dovést zemi k volbám naplánovaným v roce 2023. Burhán prohlásil, že armáda tento termín dodrží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme