ChatGPT je jen začátek. Přijdou radosti i starosti

Technonadšenci z řad investorů za sebou mají špatný rok. Válka na Ukrajině a související problémy způsobily, že se zrak světa od vyhlížení technologického pokroku obrátil k mnohem profánnějším věcem hmoty a holé existence. Hromadný nástup lidstva do virtuálního metaverzu se nekonal.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nabízí se paralela, že ChatGPT je jakousi jazykovou obdobou kalkulačky

Nabízí se paralela, že ChatGPT je jakousi jazykovou obdobou kalkulačky | Zdroj: Shutterstock

Akcie technologických firem sázející na nejprogresivnější věci klesly nejvíce a odvrat štěstěny s sebou stáhnul i kryptoměny a virtuální předměty NFT. Úplný zmar. Není divu, že uvedení pokročilého chatu postaveného na umělé inteligenci ChatGPT verze 4 vyvolalo takový poprask.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tereza Zavadilová: ChatGPT je jen začátek. Přijdou radosti i starosti

Hladové technologické publikum a především investoři uviděli po roce záblesk optimismu. Chat na bázi umělé inteligence nasbíral téměř okamžitě přes sto milionů uživatelů, popularita raketově vzrostla po uvedení nejnovějšího modelu v březnu.

ChatGPT je produkt start-upu částečně financovaného Microsoftem s názvem Open AI, tedy v překladu Otevřená umělá inteligence. Je to učící se jazykový model, který používá obří informační databázi internetu, v podobě webového komunikátoru, kterému člověk může položit téměř jakoukoliv otázku a dostane na ni slušnou odpověď - alespoň v rámci možností, které současná úroveň umělé inteligence skýtá.

Mouchy ještě má - odpovědi jsou přesnější v datové sadě do roku 2021, takže novější události chat zpracovávat ještě moc neumí. Přetrvává také neduh, že když chat přesně neví, odpověď si poněkud domyslí.

Umělá inteligence promění kinematografii. Bude ale větší poptávka po originalitě, myslí si filmový tvůrce

Číst článek

Přesto je odborná i laická veřejnost ohromena tím, co umělá inteligence nyní umí. Dokonce natolik, že někteří jsou vystrašeni. Skupina intelektuálů, vědců a byznysmenů napsala výzvu o pozastavení prací na vývoji dalších fází umělé inteligence, protože dosavadní lidské systémy na ni mohou přestat stačit. 

Není to totiž jen ChatGPT, který je nebezpečný hlavně tím, že může psát vybájené facebookové statusy či eseje za studenty. Skokově se zdokonalila také vizuální umělá inteligence, která umí vytvářet fotografie a videa tak, jak uživatel chce nebo ona sama chce.

AI umí skládat hudbu i psát povídky, skoro k nerozeznání od lidského autora. Programy jako Codex spojují umělou inteligenci s programováním. Stačí zadat nápad, který byste chtěli naprogramovat, a Codex jej nakóduje.

Umělá inteligence nemá stanoveny etické bariéry a bezpečnost na takové úrovni, aby zabránila třeba vytváření různých kriminálních programů či modelů hackerských útoků. Není ošetřeno autorské právo a spousta další legislativy a pravidel, kterých se dotkne. Proto spuštění ChatuGPT provázely i negativní reakce mnoha odborníků.

Obrovský trh

ChatGPT se stamiliony uživatelů ovšem také ukázal, jak obrovský trh umělá inteligence do budoucna představuje - Cena firmy OpenAI po spuštění nového chatu vzrostla na 30 miliard dolarů.

Je dobré se umělé inteligence bát, ale je nutné se bát správným způsobem, říká počítačový výzkumník

Číst článek

Technologičtí giganti investují jako o život, aby nezůstali pozadu - Meta Marka Zuckerberga vytváří program Llama, který má zavést umělou inteligenci do whatsappu a messengeru a do filtrů na Instagramu. Vlastní platformy na bázi AI, tedy umělé inteligence, vyvíjí také Google a Microsoft - pro své vyhledávače i kancelářské klienty.

Poradenské firmy se teď předhánějí v odhadech, kolika set miliard dolarů trh zboží a služeb na bázi AI dosáhne. Jisté je, že umělá inteligence se chystá mohutně proniknout do mnoha odvětví, od vytváření obsahu po strojařinu.

Investičním hitem budou firmy, které se zaměřují na infrastrukturu pro AI, jako jsou datová úložiště či zabezpečení. Tento trh v příštích sedmi letech poroste podle Grand View research citovaného burzou Nasdaq tempem 37 procent ročně.

Růst trhu je jeden aspekt této potenciálně revoluční události. Masové rozšíření umělé inteligence podněcuje diskuse vizionářů už desítky let a teď je svět těsně na prahu obří systémové změny srovnatelné s průmyslovou revolucí.

Vlivný americký intelektuál a politik, téměř stoletý Henry Kissinger čeká největší společenskou změnu od osvícenství. Jeho vrstevník a neméně vlivný myslitel Noam Chomsky řekl, že je chat amorální a nekompetentní a lze se mu jen smát. Debata nad umělou inteligencí bude evidentně ještě vášnivá.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Tereza Zavadilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme