Ze státní pokladny půjde letos do sportu tři a půl miliardy korun, další peníze zajistí ČOV

Až tři a půl miliardy korun získají v letošním roce od státu sportovci. Informují o tom Hospodářské noviny. O rozdělení prostředků rozhodla Národní rada pro sport. Celkové dotace pro sport by však se podle předseda České unie sportu Miroslav Jansty měly ještě navýšit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká reprezentace na stadionu Sigmy Olomouc | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Současný ministr školství Marcel Chládek z ČSSD po svém nástupu do funkce sehnal pro sport o 600 milionů více, než byl původní předpoklad. Další příspěvky zajistí Český olympijský výbor.

„Firmy provozující kurzové sázení mohou část peněz přeposlat do sportu skrz olympijský výbor, což jim bude odepsáno z daní. Přijde tak dalších až 400 milionů,“ potvrdil Českému rozhlasu předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sportovních dotacích mluvil Jiří Chum s předsedou České unie sportu Miroslavem Janstou

Celá částka zatím ještě rozdělena nebyla, sportovcům zatím byly poskytnuty téměř dvě miliardy korun.

288 milionů, nejvíce ze všech, získal fotbal. Směrem k zeleným pažitům tak zamíří každá sedmá koruna určená pro sport. Peníze ze státní pokladny mají podpořit zejména reprezentaci, talentovanou mládež, údržbu a provoz sportovních zařízení a také přípravu evropského šampionátu jedenadvacítek v nadcházejícím roce.

Další znatelná částka bude putovat do hokeje, ten si rozdělí 115 milionů. V příspěvku se počítá i s podporou mistrovství světa, které se za rok uskuteční v Praze a Ostravě.

Příští rok by se při dělení dotací mělo postupovat podle nového klíče

Na zimních hrách v Soči úspěšný biatlon získá 35 milionů a 300 tisíc. Podle Jansty se výsledky z olympijských her promítnou v podpoře jednotlivých sportů kvůli současnému způsobu dělení až příští rok.

„Současné poněkud mechanické dělení vzniklo počátkem 90. let. Ministr Chládek ale správně rozhodl, že by se mělo přizpůsobit novým podmínkám,“ oznamuje Jansta.

Zastaralé dělení Jansta ilustroval i na praktickém příkladě. „Za 20 let fungování České republiky jsme se stali nejobéznějším národem v Evropě, a to je výsledek toho, jakým způsobem se přistupuje k financování sportu a zdravému životnímu stylu vůbec,“ vysvětluje.

Nový klíč by měl fungovat od příštího přerozdělování dotací. „Začalo se na něm pracovat. První nástřel bychom měli mít koncem června. Do října či listopadu by pak už svazy měly vědět, kolik peněz a podle jakého klíče dostanou,“ dodává Miloslav Jansta.

Zohlednit by se měly výsledky

Větší finanční podporu by si podle Jansty zasloužily pak sporty, které fungují systémově, pracují s mládeží a přináší výsledky pro stát.

„Právě sport je největší reklamou státu. Jde o státní peníze, a proto by se měl podpořit snowboarding, biatlon nebo basketbal žen, které jsou jako jediné z českých kolektivních už 20 let účastnicemi olympijských her,“ myslí si Miroslav Jansta.

Jiří Chum, Pavel Petr, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme