Pořadatelé českých tenisových turnajů po velkém podniku netouží
Nejlepší tenisové turnaje v Česku se už léta hrají v pražské Stromovce a v Prostějově. Ani v jednom případě se ale nejedná o podniky nejvyšší kategorie a nenajdete je v kalendářích ženské WTA či mužské ATP. Pořadatelům to ale nevadí, takové ambice prý ani nemají.
O prostějovském turnaji se říká, že je nejlepší akcí mezi chalengery. Má dlouhou tradici a stále vysokou kvalitu.
Nejvlivnější tenisový manažer v Česku Miroslav Černošek ji drží za pomocí dobré práce organizátorů a dobrých kamarádů, jak pár týdnů před startem 21. ročníku prozradil.
Také tentokrát fanoušci uvidí české daviscupové reprezentanty s výjimkou Tomáše Berdycha, a pár dní také Ivana Lendla, který na Moravu dorazí po dlouhé době poprvé ne v roli trenéra.
Turnaj se tradičně kryje s druhým týdnem grandslamového Roland Garros a tak je opět šance, že pořadatelé uloví na poslední chvíli některého ze zklamaných vyřazených z Paříže. Přesto, stále půjde v uvozovkách o menší akci rodinného typu.
Přestože je Česko tenisovou velmocí s nejlepším ženským i mužským týmem světového žebříčku, po větším turnaji dlouhodobě netouží. Taková je i filozofie zdejšího tenisového svazu, pořádat spíše menší turnaje, na kterých mají šanci startovat talentovaní domácí hráči.
Velký turnaj je spojen s velkými náklady
Podle Lucie Šafářové by ale velký turnaj z kalendáře WTA nebo ATP zemi s takovými úspěchy slušel.
„Máme hodně dobrých hráček. Bylo by fajn si zahrát nějaký velký turnaj doma, mohly by hrát všechny naše hráčky. Není to ale tak jednoduché. Je nutné najít s WTA volný termín, je potřeba centrální dvorec a další věci. Jde o velké náklady,“ říká Šafářová.
Takto fanoušci Petru Kvitovou, pokud bude v nejlepší světové desítce, na domácím turnaji neuvidí, a musí se spokojit s fedcupovými zápasy nebo případně nějakou exhibicí.
Ale zajímavé hráčky i tenisové osobnosti mohou sledovat i na menších turnajích, jako je ten současný Sparta Prague Open v pražské Stromovce, na který mohou navíc úplně zadarmo.