V Královéhradeckém kraji se budou slučovat školy. Které, má být jasné na podzim

Na přelomu října a listopadu má být jasno v tom, které střední školy v Královéhradeckém kraji budou sloučeny. Na redukci škol se shoduje jak vládnoucí koalice ČSSD a KSČM, tak její opozice v zastupitelstvu. Někteří zastupitelé ale hejtmanství obviňují z toho, že postupuje nekoncepčně a že své kroky málo vysvětluje veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budějovičtí studenti zkoušejí maturitu nanečisto | Foto: Kateřina Hálová

Třídy středních škol, které zřizuje Královéhradecký kraj, jsou často poloprázdné.

Nedostatek studentů se podle radní pro školství Táni Šormové z KSČM negativně projevuje i na kvalitě výuky.

„Díky těmto počtům je úroveň vzdělávání a výstupů vzdělávání jinde, než bychom asi všichni chtěli. Je nižší a výsledky SCIO testů, kterými prošli zájemci o gymnázia, to dokazují,“ uvádí Šormová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak to bude se slučováním škol v Královéhradeckém kraji, zjišťoval Jiří Fremuth

Vyslovit jména konkrétních škol ale vedení kraje zatím odmítá.

Podle sociálnědemokratického hejtmana Lubomíra France rozhodne začátek školního roku.

„Budeme mít zhodnocení toho, kolik dětí přišlo na jednotlivé obory, budeme také snad vědět, jak ministerstvo podporuje technické obory. V letošním roce jsme dostali podporu kolem 15 milionů korun, čímž se oddaluje rozhodnutí o slučování nebo rušení škol, protože technické obory bychom chtěli podpořit,“ říká hejtman.

S redukcí škol souhlasí i opozice. Lidovecký zastupitel Vladimír Derner ale tvrdí, že hejtmanství dostatečně o svých záměrech nediskutuje. Chtěl by také znát dlouhodobou koncepci krajského školství.

„Nikdo nezná cílový stav. Mám za to, že podstatně lépe by se s veřejností diskutovalo o tom, jaká bude síť škol, jak budou rozmístěny, kde budou kapacity. Pak by snad i každý lépe pochopil, že při počtu žáků, kteří v kraji jsou, není možné stávající počet škol zachovat,“ vysvětluje Derner.

Táňa Šormová ale namítá, že kraj už zastupitele o stavu školství informoval na speciálním semináři.

„Na začátku školního roku proběhne ještě jeden, kde už by měly být konkrétní výstupy i z přijímacích zkoušek, zároveň i nějaké návrhy, a budeme asi diskutovat o tom, co a jaké kroky udělat,“ uzavírá královéhradecká radní pro školství.

Rozhodnutí o dalším sloučení škol má tak padnout na přelomu října a listopadu, aby návrhy mohly projít zastupitelstvem a začaly platit od září 2015.

Jiří Fremuth, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme