Členem gangu, který obchodoval s rohy nosorožců, je i strážník z Dubí

Celníci odhalili organizovanou skupinu lidí, která podvodně dovážela do Česka rohy nosorožců z Jihoafrické republiky. Pašované trofeje ale v republice nezůstaly, měly putovat do Asie. Mezi zadrženými je i bývalý strážník městské policie z Dubí na Teplicku. Spolu s ním je obviněných dalších 15 lidí, většina z nich pochází z Ústeckého kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zabavené rohy nosorožců. Jde o největší odhalený případ pašování rohů přísně chráněného nosorožce tuponosého v Česku | Zdroj: ČTK

„Celníkům se podařilo zadržet 24 rohů a ty měly hodnotu řádově 100 milionů korun,“ informovala Martina Kaňková z Generálního ředitelství cel.

Dovoz rohu nosorožce přitom jihoafrické úřady povolí, ale jen pro osobní použití. Pokud ale rohy prodá lovec dál, jedná se už o podvod.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případ podvodného dovozu nosorožčích rohů se zajímal reportér Jan Bachorík

„V Jihoafrické republice vám vydají povolení, protože se domnívají, že to máte opravdu pro sebe. Dostanete povolení, ulovíte si jednoho nosorožce a ostatky z něj vám dovolí dovézt do místa určení, tedy do České republiky,“ vysvětluje Kaňková.

Bývalý strážník dubské městské policie se zapletl s organizovanou skupinou, která nepůsobila jen v České republice, ale téměř v celé Evropské unii.

„Organizovaná skupina si tady sehnala nějakého lovce, kterému dali finanční podporu, dali mu letenku, vyjednali povolení, pobyt a v podstatě i odchyt,“ popisuje Kaňková princip podvodu.

Zřejmě někomu naletěl, říká o strážníkovi starosta

Vidinou peněz se tak zřejmě nechal zlákat i bývalý strážník z Dubí. Podle tamního starosty Petra Pípala z hnutí Severočeši.cz byl strážník slušný člověk a nikdy s ním nebyly problémy.

„Znal jsem ho velice dobře, znal jsem ho jako poctivého a slušného člověka. Nikdy na něj nebyly stížnosti, proto nás to o to víc překvapilo. Já osobně si myslím, že se nechal zlákat naivitou a že mu někdo vysvětlil, že to je legální. Někomu skočil na špek,“ míní Pípal.

Strážník ale pochopil, že udělal chybu a od městské policie v Dubí odešel. „Ještě po sdělení obvinění stihl s námi rozvázat pracovní poměr dohodou a podle našich informací je stále ve vazbě,“ dodal starosta.

Podle jeho informací jezdila do Jihoafrické republiky také partnerka bývalého strážníka. Policie ji ale z ničeho neobvinila. Českému rozhlasu se její vyjádření nepodařilo sehnat.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme