Speciální náramek při alergické reakci na hmyzí bodnutí zachraňuje život. Za vynálezem stojí brněnský student

Kvůli alergii na včelí bodnutí byl několikrát v kómatu, každé prázdniny ho štípne včela. Někdy nemá čas píchnout si injekci, která je navíc bolestivá, a tak vytvořil speciální náramek pro případ kómatu po hmyzím bodnutí. Student Vysokého učení technického v Brně Svätopluk Blažej svůj vynález popsal v rozhovoru pro Radiožurnál.

Video Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Přihlásil jsem se do start-up programu, prezentoval jsem svůj nápad, a pak to nějak postupně šlo,“ popisuje vznik vynálezu, který připomíná sportovní hodinky.

Přístroj snímá životní funkce člověka, který ho nosí – srdeční frekvenci, okysličení, senzor zrychlení, zda člověk nespadl a neleží na zemi. A pokud se pacient ztratí, tak tlačítkem může zavolat rodinného příslušníka nebo záchrannou službu.

„Zaměřujeme se na záchranu života, náramek nemá super funkce typu Facebook, je tam čistě jedna aplikace, která vyhodnocuje, jak se pacient má a zda je v pořádku. V případě, že ne, tak mu to poskytne první pomoci,“ dodává.

Jediné, co mají společné s chytrými hodinkami, je vzdálený přístup, aby se rodina nebo lékaři mohli podívat, jak se pacientovi daří v reálném čase v daný moment.

Náramek vydrží na jedno nabití tři dny, plánem je ale jeden týden. „Stále je cesta na zlepšení,“ uzavírá.

Patricie Strouhalová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme