Za rychlou jízdu v nízkoemisních pruzích v Rakousku hrozí vysoké pokuty i zabavení klíčků

Statisíce Čechů letos opět vyrazí autem do Chorvatska, policisté proto vyzývají k opatrnosti i dodržování předpisů. V opačném případě hrozí vysoké pokuty. Při průjezdu Rakouskem třeba za rychlou jízdu v nízkoemisních zónách nebo za telefonování za jízdy bez handsfree.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při řízení auta v Rakousku nikdy netelefonujte a v nízkoemisních pruzích nepřekračujte povolenou rychlost. V opačném případě vás to může stát v přepočtu desetitisíce korun a dokonce vám policisté můžou zabavit klíčky od vašeho vozu. Právě přes území našeho jižního souseda jezdí na dovolenou do Chorvatska většina českých řidičů.

Benzin zlevňuje. Při cestě na dovolenou se pro něj vyplatí zastavit v Rakousku

Číst článek

Rakouští policisté jsou známí svou nekompromisností, co se týče překračování nejvyšší povolené rychlosti. Stejně tak netolerují špatný technický stav vozidla, za který hrozí sankce až ve výši 5000 eur, tedy v přepočtu více než 100 tisíc korun, a také odebrání řidičského oprávnění.

Snímky z automatických radarů mohou v Rakousku nově také sloužit k udělení sankce za jízdu bez bezpečnostních pásů nebo za telefonování za jízdy bez handsfree, nepoužití ochranné přilby nebo za velké množství posádky na motocyklu či ve vozidle.

Za vyhozený nedopalek cigarety nebo jiného předmětu z auta, třeba plastové lahve, hrozí pokuta v přepočtu až 30 tisíc korun. Vysokou sankci můžete v Rakousku dostat také za použití v Česku oblíbených palubních kamer.

Nízkoemisní zóny na obchvatech

Velký pozor si řidiči musí dávat i při projíždění takzvaných nízkoemisních zón. Pokud v zóně pojedete více, než vám dovolují předpisy, a zastaví vás kvůli tomu policie, hrozí vám nejen pokuta, ale nově i zákaz další jízdy.

Nízkoemisní zóny, výfuk starý automobil (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Policie tento zákaz řeší odebráním klíčků od vozidla nebo umístěním botičky na kolo vozidla. IG-L zóny jsou často na obchvatech měst a také na průjezdech Alpami. Rychlost je tam snížena většinou na 110 nebo na 80 kilometrů v hodině.

V Rakousku letos také zdražily dálniční známky, ale jen mírně. Roční viněta pro osobní vozidlo stojí 86,40 eur, dvouměsíční 25,90 eur a 10denní 8,90 eur. Pro motocykly stojí roční známka 34,40 eur, dvouměsíční měsíční 13 eur a 10denní 5,10 eur.

Dálniční známka musí být v autě nalepena v levém horním rohu čelního skla nebo pod středním zpětným zrcátkem, ve vozidle raději vozte i podkladový kontrolní kupón. Pokud známku mít nebudete, hrozí pokuta na místě v blokovém řízení 120 eur a ve správním řízení to však mohou být až 3000 eur.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme