ČSSD zřejmě uzavře část sjezdu pro veřejnost i média. 'Chceme hlavně řešit sami sebe,' říká Chovanec

Sjezd ČSSD naplánovaný na příští neděli do Hradce Králové bude zřejmě zčásti uzavřený pro veřejnost. Delegáti o tom budou hlasovat hned na začátku sjezdu. Vyplynulo to ze sobotního jednání špiček sociální demokracie. Krátce po zahájení vystoupí prezident Miloš Zeman, na jeho projev naváže volba vedení. Přes 550 účastníků by se mohlo vyslovit i k tomu, zda by měla ČSSD jednat s ANO o vládě. Poté se sjezd zřejmě přeruší až do května.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:58 10. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec podpořil Miloše Zemana přímo ve volebním štábu. Na snímku při rozhovoru pro Český rozhlas. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec uvedl, že pro novináře bude určitě přístupná část sjezdu, na níž vystoupí prezident Miloš Zeman. Novináři by měli mít možnost být také u projevů sedmičky kandidátů na předsedu.

Chovanec netrvá na vládním křesle. ČSSD podle něj potřebuje v čele krizového manažera

Číst článek

Naopak u slov zhruba tří desítek uchazečů o funkce místopředsedů by mohli chybět. „My chceme primárně řešit sami sebe. Ale jak to znám, jak to vždycky chodí, tak novináři ty informace stejně mít budou,“ uvedl po sobotním jednání špiček sociální demokracie Chovanec.

Hlasovat o tom, zda se část uskuteční za zavřenými dveřmi, budou delegáti hned v úvodu sjezdu. „Sociální demokracie má právo si vyřešit své věci bez dohledu kamer,“ doplnil Chovanec.

S uzavřením sjezdu souhlasí i bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. „Jsem člověk vcelku otevřený, nebráním se tomu, aby některé věci zazněly i otevřeně, ale tohle je možná tak drastická situace pro sociální demokracii, kdy i já jsem přesvědčen, že některé ty věci by se měly odehrát za dveřmi. Manželskou hádku také nebudete řešit před sousedy a celým panelákem,“ řekl novinářům Zimola.

Volba nového vedení

Hlavním bodem by na sjezdu sociální demokracie v Hradci Králové měla být právě volba nového vedení, které strana vybere po neúspěchu v loňských sněmovních volbách. Předcházet jí bude projev prezidenta Miloše Zemana.

„Primární je volba předsedy, statutárního místopředsedy, místopředsedů a nějaký mantinel pro vedení, jestli vyjednávat o případné vládě,“ prohlásil dále Chovanec.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na březnovém sjezdu strany | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Poté by se podle Chovance sjezd mohl přerušit do května, kdy by mohli delegáti jednat například o stanovách, případně o finálním rozhodnutí o vstupu do vlády podle stavu vyjednávání. „Mohl by také zvolit jednoho místopředsedu, pokud se to (příští týden) nezdaří, věnovat se stanovám a programu pro lidi,“ uvedl Chovanec.

Vládní spolupráce s ANO

Kandidáti na předsedu ČSSD nabízejí různé postupy, jak by se měla strana vyslovit k případné vládní spolupráci. Současný místopředseda Jan Hamáček preferuje, aby ČSSD podle mandátu sjezdu jednala a hledala programové průsečíky s ANO. „Sociální demokracie by se neměla izolovat od jednání,“ uvedl. Následně by chtěl, aby výsledek vyjednávání potvrdila členská základna.

Přerušení sjezdu

Sociální demokraté po sobotním jednání počítají s tím, že bude sjezd přerušen. Milan Chovanec navrhuje, aby se delegáti znovu sešli v květnu, což se mu zdá jako nejbližší možný termín. „Když si vezmete, že nové vedení se ujme funkce 19. února, tak si skoro škrtněme únor a potom máte březen a já si nejsem jist, že bude někdo něco schopen za měsíc vyjednat tak, aby to ještě sjezd schválil,“ uvedl. Jiří Zimola preferuje dřívější jednání, podle bývalého jihočeského hejtmana by mohlo klidně být v Praze či v jeho regionu.

Dlouhodobý kritik současného vedení Jiří Zimola by preferoval jednání o koalici, ve které by ale ČSSD nesměla mít podřízenou roli. Ocenil, že se otázkou vstupu do koaličních jednání nezabývalo dnešní jednání ústředního výboru. „Já to považuji za správné rozhodnutí, mělo by náležet nejméně sjezdu, nebo lépe celé členské základně,“ mluvil Zimola o inspiraci německou sociální demokracií při jednání o tamní velké koalici.

Zimola pochybuje o tom, že sjezd stihne příští týden formulovat kategorické stanovisko k vládní spolupráci. Chovanec naopak doufá, že sjezd mantinely pro nové vedení stanoví. „Definitivně by o tom měl hlasovat sjezd v květnu. Ideální by bylo referendum všemi členy, minimum je pro mě, aby o tom hlasovalo znovu těch 600 lidí na sjezdu,“ řekl.

Chovanec se staví spíš proti jednáním o vládě. Kategoricky odmítá účast trestně stíhané osoby v kabinetu s přímou účastí ČSSD, což brání spolupráci s šéfem ANO Andrejem Babišem, který čelí stíhání v případu Čapího hnízda.

ČTK, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme