Jaký dopad bude mít nulová sazba DPH na knihy pro nakladatelství? Cena podle šéfa Kalichu neklesne

Pro knihy by měla na rozdíl od časopisů a novin platit nulová daň z přidané hodnoty. Navrhla to vláda ve svém úsporném balíčku. Jak se ale nulová DPH na knihy odrazí na jejich ceně? Budou levnější? Odpověď hledáme v dalším dílu našeho seriálu o dopadech chystaných vládních opatření v nejstarším nepřetržitě působícím českém nakladatelství a knihkupectví Kalich.

Život k nezaplacení Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakladatelství a knihkupectví Kalich

Nakladatelství a knihkupectví Kalich | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

V roce 1921 ho založila Českobratrská církev evangelická. Kalich sídlí v Husově domě v centru Prahy a vydává především náboženskou a filozofickou literaturu a humanisticky zaměřenou beletrii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o nakladatelství Kalich a dopadu nulové sazby DPH na jněj

Knihkupectví a zároveň i nakladatelství Kalich se nachází v jedné malé kanceláři. Řídí se odtud zároveň i sklad i e-shop. Celkem zde pracuje pět lidí.

„Je to pořád dělané postaru,“ říká šéfredaktor nakladatelství Michal Plzák. Chválí vybranou knihu za cenu 270 korun. Při nulové DPH na knihy se cena podle šéfredaktora nezmění.

„Hrozně se šetří na dalších nákladech. Spíš to podpoří nakladatelství, aby mohlo dál existovat,“ říká Plzák.

„Možná bude vycházet víc knih, které třeba čekají na granty či jinou podporu,“ popisuje vedoucí knihkupectví Jan Galas.

Ceny neklesnou

Místo deseti procent nic. Knihovny vítají nulové DPH na knihy, plánují nakupovat nové publikace

Číst článek

Prodavačka Alena Zvolánková má přehled o tom, jaká část společnosti tu nakupuje.

„Zákazníci jsou spíš v jiných knihkupectvích. My jsme hodně netradiční. Zaměřujeme se na křesťanskou literaturu a taky na lidi, kteří dávali na střední škole pozor,“ upřesňuje Zvolánková.

„Nepokrýváme mainstream. Z beletrie je tu jen výsek, křesťanské literatury je tu zlomek. S tím nás pořád hodně lidí identifikuje, ale už to zdaleka takto není,“ popisuje Plzák.

DPH na knihy je teď 10 procent. Kvůli válce na Ukrajině, následné energetické krizi a také ceně papíru loni ceny vzrostly, prodej poklesl.

Další vývoj po případném snížení DPH na nulu nechce ředitel Kalicha předpovídat. Je si však jistý tím, že ceny knih neklesnou.

Ředitel nakladatelství a knihkupectví Kalich Michal Plzák | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme