Česko má za pondělí 7590 nových případů covidu. Index PES zůstává na 70 bodech

V pondělí přibylo v Česku 7590 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 1800 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s covidem-19 ale vzrostl o více než 300 na 6666 lidí. Do statistik přibylo 197 úmrtí. Index protiepidemického systému (PES) se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve čtvrtém stupni. Opět ale vzrostlo reprodukční číslo ukazující, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Má hodnotu 0,76.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 10:47 19. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na covid-19 v domově seniorů. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku 899 503 případů koronaviru. V zemi je aktuálně přibližně 135 500 nakažených, většina má mírný průběh nemoci. V těžkém stavu je v nemocnicích 1089 pacientů.

Babišův kabinet zaostává v očkování proti koronaviru. Svůj strategický plán plní zatím jen na 20 procent

Číst článek

Více než 750 tisíc lidí se z nemoci vyléčilo. S covidem dosud zemřelo 14 646 lidí, v posledních dnech je počet obětí většinou vyšší než 150. V pondělí zatím eviduje ministerstvo 74 zemřelých, tyto údaje ale obvykle při pozdějších aktualizacích rostou.

„S ohledem na fakt, že vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování,“ uvedlo ministerstvo.

Podíl pozitivních testů v pondělí klesl na 27 procent, o den dříve činil téměř 30 procent. Sedmidenní průměr je 28,6 procenta.

Nejvíce zasažené zůstává Trutnovsko, kde za posledních sedm dní evidují 1094 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje Chebsko s 837 případy na 100 tisíc obyvatel. V několika okresech se naopak tento údaj dostal pod 300. Například na Teplicku bylo 246, na Ústecku 259 a na Chomutovsku 258 nakažených na 100 tisíc obyvatel v uplynulém týdnu.

Reprodukční číslo se na začátku ledna dostalo na 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. V pondělí vzrostlo na 0,71, v úterý o dalších pět setin.

V Česku se potvrdila britská mutace koronaviru. Podle Blatného není nebezpečnější, šíří se ale rychleji

Číst článek

Ostatní parametry, na jejichž základě se index počítá, se ale lepší. Klesl podíl hospitalizací, průměr počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny i čtrnáctidenní průměr nákaz mezi seniory na 100 tisíc obyvatel.

Opatření proti koronaviru v Česku, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) i ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by to tak mělo zůstat, dokud se nezlepší situace v nemocnicích.

Hamáček v pondělí řekl, že rozvolňování bude podle něj možné až v době, kdy se uvolní lůžka v nemocnicích a bude přibývat 1000 až 2000 případů covidu-19 denně.

Kabinet ale opatření částečně rozvolnil. Od úterý se mohou otevřít papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi.

Pokud chceme lidi k očkování dostat, musí být rezervační systém přívětivější, varuje datový novinář

Číst článek

Blatný v pondělí uvedl, že pro přechod na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. V pondělí bylo v nemocnicích 6666 nakažených s covidem-19 a 1089 z nich potřebovalo intenzivní péči.

„Skóre neříká nic jiného, než jakým způsobem se vyvíjí situace v populaci. V poslední době to ale není zcela v korelaci se zaplněním nemocnic. I když v současné době epidemie začíná polevovat, tak jsou stále ještě plné nemocnice,“ řekl Blatný. Řídit se jenom klesajícím rizikovým skóre by tak podle něj nebylo bezpečné.

Index PES klesl na úroveň čtvrtého stupně už po vánočních svátcích, tehdy na tři dny. Od 30. prosince do čtvrtka se držel nad hranicí pátého stupně. Na začátku ledna dosahoval až 90 bodů, což byla nejvyšší hodnota indexu od jeho zavedení loni na podzim. Opatření proti šíření nákazy se v Česku řídí podle pátého stupně od 27. prosince.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme