O Pražský hrad bude usilovat 9 kandidátů. Favorité podmínky splnili, Divišovi chybělo 116 podpisů

Pracovníci ministerstva vnitra posoudili přihlášky kandidátů na prezidenta. Z 21 přihlášených splnilo podmínky jen devět z nich: Andrej Babiš (ANO), Jaroslav Bašta (SPD), Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima. Zbylým uchazečům se nepodařilo překročit hranici 50 tisíc občanů nebo potřebných podpisů zákonodárců.

Praha (Aktualizováno: 15:41 25. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O funkci prezidenta ČR v roce 2023 bojovat devět kandidátů. Zleva: Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima

O funkci prezidenta ČR v roce 2023 bojovat devět kandidátů. Zleva: Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima | Foto: René Volfík, Kateřina Cibulka, Kateřina Šulová | Zdroj: Koláž iROZHLAS, ČTK, Český rozhlas, Profimedia

Budoucím prezidentem se stane jeden z devíti kandidátů, které k volbám v pátek zaregistrovalo ministerstvo vnitra. Nechybí mezi nimi žádný z adeptů, které favorizují předvolební průzkumy. Při dvou předchozích přímých volbách hlavy státu si lidé mohli vybírat také z devíti kandidátů.

Ministerstvo odmítlo registrovat například podnikatele Tomáše Březinu, Karla Diviše a Karla Janečka. Novinářům to řekl náměstek ministra vnitra Petr Vokáč. Registraci 12 z 21 přihlášených uchazečů ministerstvo odmítlo zejména kvůli tomu, že nedodali podpisy na podporu své nominace v zákonem předepsaném minimálním počtu.

Chybovost 19 až 30 procent

Podnikatelé Tomáš Březina, Karel Diviš a Karel Janeček sice nasbírali dostatek podpisů, neuspěli ale při následné kontrole pracovníky ministerstva.

Kandidátka na prezidentku Rohanová: šéfka sdružení dlužníků

Číst článek

Janeček odevzdal resortu 74 208 podpisů, ve dvou vzorcích ale pracovníci ministerstva zjistili chybovost přes 30 %, a proto hlasy odečítali. Janečkovi tak do padesátitisícové hranice chyběly necelé dva tisíce podpisů.

Ještě těsnější výsledek pak zaznamenal podnikatel Diviš, který odevzdal ministerstvu 61 438 podpisů. S asi devatenáctiprocentní chybovostí hranici nepřekonal o těsných 116 hlasů.

Kandidát Tomáš Březina pak odevzdal 64 758 podpisů, ministerstvo mu však po kontrole uznalo necelých 46 tisíc podpisů.

Odmítnutí kandidáti se budou moci do poloviny příštího týdne odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Ministerstvo dostalo 22 přihlášek, jedna ale přišla po termínu. První kolo prezidentských voleb se koná již 13. až 14. ledna 2023, druhé kolo následuje o 14 dní později.

K prezidentské kandidatuře potřebovali uchazeči získat podporu nejméně 50 tisíc občanů nebo podpisy 20 poslanců či 10 senátorů. S čím devět kandidátů uspělo?

vtk, pik, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme