Ústav pro studium totalitních režimů povede J. Pernes

Novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů bude historik Jiří Pernes. Rozhodla o tom rada ústavu. Dosavadní šéf Pavel Žáček tak končí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pernes

Jiří Pernes | Zdroj: ČTK

O vypsání konkurzu rozhodli radní ústavu v lednu. Zdůraznili tehdy, že tento krok není vyjádřením nespokojenosti s Žáčkovou prací, ale pouze důsledkem toho, že ředitel podobné instituce má vzejít z výběrového řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes byl hostem Ozvěn dne

Žáček se do čela ústavu dostal bez konkurzu, instituci vede od jejího vzniku v roce 2008. Jeho práci dosavadního šéfa ústavu Pavla Žáčka mnozí oceňovali, ale musel zároveň odrážet značnou kritiku z odborných i politických kruhů. Výtky, že ústav pod jeho vedením neplnil roli, kvůli níž byl zřízen.

Žáčkův nástupce Jiří Pernes v Ozvěnách dne řekl, že by se ústav měl zbavit pověsti, že je politický či politizující. "Místo toho se věnovat vyloženě vědecké práci a zkvalitnit ji tak, aby byl přijímán a respektován i ostatními vědeckými pracovišti Akademie věd a vysokých škol."

Kritika dosavadní činnosti ústavu byla podle Pernese vyvolána neobratností managementu. "Místo toho, aby ústav vypouštěl odborné výstupy, často dával do sdělovacích prostředků zprávy a informace, které zaváněly bulvárem."

Jiří Pernes je členem vědecké rady ústavu, přednáší na vysokých školách a od roku 1994 je taky vedoucím vědeckým pracovníkem Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes se ke změně ve vedení vyjádřila členka rady Ústavu pro studium totalitních režimů, novinářka - Petruška Šustrová

Petruška Šustrová - novinářka a členka rady, která nového ředitele volila - od nového šéfa očekává větší zaměření na výzkum a spolupráci s dalšími podobnými institucemi. Žáčkovi podle ní zůstane hlavní zásluha na vybudování Ústavu.

"On to byl, kdo ústav doslova s takovým buldočím úsilím vydupával ze země. Ale právě tento jeho rys, že dokáže vést bitvy neúprosně, tak si myslím, že je to škodu spolupráce."

Milan Kopp, Renáta Prátová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme