Pro Orbána by bylo fantastickou zprávou, pokud by slovenskou vládu sestavoval Fico, říká odborník

Program Smeru je umírněný, ale rétorika Roberta Fica je úplně jiná, míní Michal Kořan, odborník na středoevropskou politiku. „Za sebe si myslím, že pokud bude sestavovat vládu, tak bude Slovensko obtížnějším partnerem pro mnoho zemí v Evropě,“ vysvětluje Radiožurnálu s tím, že rozhodující bude, jak se Fico zachová po volbách. Umírňovat se podle něj však nebude.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský expremiér Robert Fico (na snímku ze 14. září 2023)

Šéf strany Smer, Robert Fico. | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Jak významný by mohl být výsledek těchto voleb pro unijní partnery nebo zvlášť pro sousedy Slovenska i v rámci Visegrádské čtyřky?
Když se podíváme na střední Evropu, tak myslím, že středoevropští lídři sledují volby možná s ještě větším napětím než většina slovenských občanů.

‚Moderní, proevropská a liberální strana.‘ Progresivní Slovensko v čele se Šimečkou šlape Ficovi na paty

Číst článek

Pro Maďarsko a pro Viktora Orbána by bylo samozřejmě fantastickou zprávou, pokud by vládu sestavoval Robert Fico. Nebyl by osamělý a rozhodně by mu to dalo křídla.

Naopak si myslím, že pro naši českou vládu by případného vítězství Roberta Fica bylo velké bolení hlavy. Myslím si, že z toho zahraničně mezinárodně politického hlediska budou tyto volby opravdu velmi sledované.

Strana Progresivní Slovensko se profiluje jako výrazný proevropský subjekt. Co se dá v tomto směru říct o Smeru a jeho lídrovi Robertu Ficovi? On se rétorikou blíží spíše k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi.
Určitě se blíží a na to, jak se bude chovat po volbách, existují dva názory. Ten první je, že se vrátí k  pragmatismu, který už několikrát ukázal. To by znamenalo, že by na svou předvolební rétoriku trošku pozapomněl a snažil by se udělat kompromis.

Ten druhý názor, ke kterému mám blíž já, je, že nebude mít tolik důvodů, proč klíčové otázky, jako je migrace, sankce proti Rusku a válka na Ukrajině, umírňovat. Je to tím, že Evropa se proměňuje a vidíme, že styl politického souboje se čím dál tím více odehrává, jako kdyby šlo o všechno, jako kdyby se zavíraly nějaké dveře.

Když se podíváte na program strany Smer, tak tam Robert Fico zdůrazňuje, že přispěl k tomu, že Slovensko bylo úspěšnou unijní zemí, že on rozhodně není proti EU. Zároveň odmítá teze, že nesmíme vinit EU za některé problémy atd...

Program Smeru je umírněný, ale jeho rétorika je úplně jiná. Za sebe si myslím, že pokud bude sestavovat vládu, tak bude Slovensko obtížnějším partnerem pro mnoho zemí v Evropě.

Fico se chrání před vazbou, část Slováků obrovsky zklamal Matovič, říká sociolog týden před volbami

Číst článek

Jak na vás působí nynější poměry na slovenské politické scéně ve srovnání s tou zdejší českou? Vidíte tam nějaké společné body a naopak rozdíly?
To, čeho si všímám, je, že v obou případech chybí nějaká středová, proevropská, demokratická, levicová strana, ale to je obecný evropský fenomén.

Sociální demokracie v Česku není v Parlamentu, ale i ona se trošičku populizovala před posledními volbami. Na Slovensku takový subjekt není. Progresivní Slovensko je obtížné zařadit do středolevého spektra.

Kde zase naopak vidím rozdíl, je, že mám dojem, že slovenská politika je více v osobní rovině.

A další věcí je, že téma korupce a - řekněme - „unášení státu a justice“ mám dojem, že nebylo tak silné v českém prostředí. Česká stranická scéna je konsolidovanější, co se týče proměnlivosti stran.

Na druhou stranu, strukturální problémy, kterým čelíme, ať už je to vzdělání, demografie nebo závislost na průmyslu, tak to máme velmi podobně.

Věra Štechrová, ank Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme