‚Největší policejní operace v historii státu.‘ Guvernér Minnesoty nařídil plnou mobilizaci národní gardy

Několik desítek amerických měst zasáhly demonstrace kvůli násilné smrti George Floyda. Starosta Minneapolisu, kde Floydovi v pondělí při zatýkání klečel policista několik minut na krku, vyhlásil noční zákaz vycházení. Guvernér Minnesoty Tim Walz vyhlásil plnou mobilizaci národní gardy, což je poprvé od roku 1945. Jedna z nočních demonstrací se konala i před Bílým domem, prezident Donald Trump protestujícím pohrozil zlými psy a zbraněmi.

Minneapolis (Aktualizováno: 21:09 30. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do ulic Minnesoty a také sousedního hlavního minnesotského města Saint Paul bylo vysláno 1700 gardistů, což ale podle Walze stále nebyl dostatečný počet k udržení klidu. Poprvé od druhé světové války proto Minnesota mobilizovala celou národní gardu.

Trump již v pátek navrhl vyslání vojáků a Pentagon následně nabídl Minnesotě vojenskou policii. Walz řekl, že o nabídce přemýšlí.

Přátelé mu říkali ‚Něžný obr‘. Kdo byl George Floyd, kvůli kterému se demonstruje v desítkách měst?

Číst článek

Rabování a ničení doprovázelo noční demonstrace nejen v Minneapolisu, ale také v desítkách dalších amerických měst. Například v New Yorku policie zadržela 200 demonstrantů.

Noční zákaz vycházení vyhlásilo kvůli násilným protestům oregonské velkoměsto Portland, v části Atlanty platí výjimečný stav a v Dallasu musela policie, po níž demonstranti házeli kameny, nasadit slzný plyn.

Protestující blokovali silnice mimo jiné také v Los Angeles a v Oaklandu. V Detroitu zemřel v pátek pozdě večer místního času jeden z účastníků tamních protestů, když do davu někdo střílel z auta.

Demonstrace se konala i před Bílým domem, kde se dav asi pět hodin přetlačoval s ostrahou, která nejméně jednou použila pepřový sprej.

Trump postup ochranky ocenil a demonstrantům na twitteru pohrozil „těmi nejzlejšími psy a nejstrašlivějšími zbraněmi“, pokud by pronikli do areálu prezidentského sídla. Z protestů obvinil radikální levici, které podle něj na Floydově památce nezáleží.

....got too frisky or out of line, they would quickly come down on them, hard - didn’t know what hit them. The front line was replaced with fresh agents, like magic. Big crowd, professionally organized, but nobody came close to breaching the fence. If they had they would....

14:41 – 30. 05. 2020

5537 35308

....have been greeted with the most vicious dogs, and most ominous weapons, I have ever seen. That’s when people would have been really badly hurt, at least. Many Secret Service agents just waiting for action. “We put the young ones on the front line, sir, they love it, and....

14:41 – 30. 05. 2020

8443 52389

Žádost o rozvod

Šestačtyřicetiletý Floyd, který zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel nyní již bývalý bělošský policista Derek Chauvin několik minut na krku, se do Minneapolisu přestěhoval po propuštění z vězení, kde strávil pět let kvůli ozbrojenému vloupání.

Nemůžu dýchat, volali lidé před Bílým domem. Protesty kvůli smrti George Floyda zachvátily USA

Číst článek

Ve městě pracoval jako řidič kamionu a strážce soukromé bezpečnostní služby.

Bývalá majitelka baru El Nuevo Rodeo uvedla, že jak Floyd, tak Chauvin byli ve stejnou dobu zaměstnanci bezpečnostní agentury, která tehdy její podnik střežila. Pozdější policista Chauvin pro podnik pracoval 17 let.

Žena si není jistá, zda se dvojice znala, ale jistě někdy pracovali na stejných akcích, jen Chauvin venku, zatímco Floyd uvnitř. O Chauvinovi řekla, že často reagoval nepřiměřeně a neváhal použít pepřový sprej.

Chauvin byl v pátek zatčen a obviněn z vraždy. Hrozí mu až 25 let vězení. Kauce byla stanovena na půl milionu dolarů (přes 12 milionů Kč). Chauvinova manželka Kellie mezitím vyjádřila Floydově rodině soustrast, neboť ji incident šokoval, a požádala o rozvod.

Trump pohrozil armádou

Americké státy a města musí tvrději zasáhnout proti násilným demonstracím, jinak se do věci vloží federální vláda včetně armády, zdůraznil Trump, který prohlášení zveřejnil na twitteru.

„Liberální guvernéři a starostové musí jednat mnohem tvrději, nebo federální vláda zasáhne a udělá, co je třeba včetně využití neomezené moci naší armády a velkého zatýkání,“ uvedl Trump.

Crossing State lines to incite violence is a FEDERAL CRIME! Liberal Governors and Mayors must get MUCH tougher or the Federal Government will step in and do what has to be done, and that includes using the unlimited power of our Military and many arrests. Thank you!

20:20 – 30. 05. 2020

35295 172880

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme