Saúdskoarabská obrana zničila drony jemenských povstalců a zaútočila na hlavní město Saná

Saúdskou Arábií vedená koalice, jež bojuje v Jemenu proti šíitům, v neděli uvedla, že zničila dalších deset útočných dronů, které vypustili Húsíové, tedy jemenští povstalci, které podporuje Írán. Nejméně pět z těchto bezpilotních strojů mířilo na cíle v Saúdské Arábii, uvedla s odvoláním na arabské televizní stanice agentura Reuters. Koalice v reakci uskutečnila nálety na jemenské hlavní město Saná.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konflikt v Jemenu propukl v roce 2014, kdy se Húsíové zmocnili značné části severu země, včetně hlavního města Saná | Foto: Fawaz Salman | Zdroj: Reuters

Koalice neupřesnila místa, na která měly vyzbrojené bezpilotní letouny zaútočit. Už v sobotu však oznámila, že za předchozích 24 hodin zneškodnila sedm takových letounů, které Húsíové poslali na leteckou základnu Chamís Mušajt, a jeden na město Džázán. Oba tyto cíle se nacházejí na jihu Saúdské Arábie.

Biden plánuje významné změny ve vztazích se Saúdskou Arábií. Viní ji z porušování lidských práv

Číst článek

Koalice vedená Saúdskou Arábií v neděli v reakci na útok povstalců letecky zaútočila na hlavní město Saná a další místa, která mají pod kontrolou Húsíové.

Letectvo podle agentury Reuters bombardovalo v hlavním městě alespoň pět cílů. Počty mrtvých či zraněných nejsou zatím známé.

Húsíové na severu

Boje se v Jemenu v poslední době zintenzívnily v provinciích Maríb a Táiz. Vystupňované útoky Húsíů raketami a bezpilotními letouny jsou podle arabské koalice důsledkem jejích bojových úspěchů v Maríbu a také „nepřátelské interpretace“ povstalců únorového rozhodnutí Spojených států vyjmout šíitské povstalce v Jemenu ze seznamu teroristických skupin.

Konflikt v Jemenu propukl v roce 2014, kdy se Húsíové zmocnili značné části severu země, včetně hlavního města Saná. Koalice vedená Rijádem se do konfliktu na straně mezinárodně uznané vlády prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího zapojila v následujícím roce s cílem šíitské povstalce porazit. Povstalci tvrdí, že bojují proti zkorumpovanému systému.

Mnozí v regionu konflikt vnímají jako zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. OSN a v poslední době i Spojené státy zintenzívnily diplomatické úsilí s cílem tento krvavý konflikt ukončit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme