Kritici rozhodli o nejlepším českém filmu roku. Stala se jím černá komedie Přišla v noci

Nejlepším filmem roku 2023 je podle českých filmových kritiků černá komedie Přišla v noci od režisérů Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara. Snímek obdržel i cenu za režii a cenu pro nejlepší herečku, kterou získala Simona Peková za roli Valerie. Ocenění za scénář připadlo Alici Nellis za snímek Němá tajemství a nejlepší mužský herecký výkon podle kritiků předvedl Karel Roden ve filmu Tancuj Matyldo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dojatá Simona Peková převzala cenu pro nejlepší herečku za svůj výkon v hororově laděné komedii Přišla v noci

Dojatá Simona Peková převzala cenu pro nejlepší herečku za svůj výkon v hororově laděné komedii Přišla v noci | Foto: René Volfík | Zdroj: Ceny české filmové kritiky

Sobotní slavnostní vyhlášení Cen české filmové kritiky se konalo v pražském Divadle Archa.

Přišla v noci je společným režijním dílem Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara. Vypráví o svérázné šedesátnici Valerii, která vtrhne do života svého syna a jeho přítelkyně. Snímek proměnil tři z pěti svých nominací v ceny.

Tvůrci při přebírání ceny poděkovali celému týmu, který se na filmu podílel. V hlavní kategorii Nejlepší film hororově laděná komedie porazila rodinný animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo od Filipa Pošivače. Třetím nominovaným snímkem bylo historické drama Úsvit v režii Matěje Chlupáčka.

Další výherci

Film Tonda, Slávka a kouzelné světlo byl oceněný dvakrát. Získal cenu za audiovizuální počin a stal se i objevem roku. Loutkový snímek vypráví o Tondovi, jehož tělo svítí, jeho rodičích a kamarádce Slávce, která se přistěhuje do podivuhodného domu.

Nejlepší scénář měl v roce 2023 podle kritiků film Němá tajemství, drama s kriminální zápletkou o ženách kolem jednoho muže, které napsala Alice Nellis.

Přišla v noci a bodovala. Hororově laděná komedie má nejvíce nominací na Ceny české filmové kritiky

Číst článek

Cenu za nejlepší herecký výkon získal Karel Roden za roli právníka a exekutora, jehož matka bojuje ve filmu Tancuj Matyldo s Alzheimerovou chorobou.

Nejlepším dokumentem loňského roku je podle kritiků film Světloplachost Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka. Slovenští tvůrci ho natočili v české koprodukci v charkovském metru během ruské invaze.

Krátkým filmem roku se stala Electra od Darji Kaščejevové. Půlhodinový snímek je variací na příběh antické Electry a Elektřina komplexu.

V kategorii Mimo kino zvítězila minisérie #annaismissing režiséra Pavla Soukupa a scenáristky Lucie Kryzové, která patří do programu platformy Voyo. Hlavním tématem minisérie je online kultura a rizika s ní spojená.

V sobotu 9. března se veřejnost dozví také výsledky soutěže Český lev, kdy pořadatelé ceny předají v pražském Rudolfinu. Držitele sošek bude mezi 26 tituly vybírat Česká filmová a televizní akademie. Snímek Přišla v noci má na Českého lva za loňský rok nominací osm. Nejvíce nominací, celkem 15, získal film Bratři.

VÝHERCI CEN ČESKÉ FILMOVÉ KRITIKY ZA ROK 2023

Nejlepší film
Přišla v noci

Nejlepší dokument
Světloplachost

Nejlepší režie
Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček (Přišla v noci) 

Nejlepší scénář
Alice Nellis (Němá tajemství)

Nejlepší herec
Karel Roden (Tancuj Matyldo)

Nejlepší herečka
Simona Peková (Přišla v noci)

Audiovizuální počin
Filip Pošivač (Tonda, Slávka a kouzelné světlo, výtvarné řešení) 

Cena innogy pro objev roku
Filip Pošivač (Tonda, Slávka a kouzelné světlo)

Mimo kino
#annaismissing

Nejlepší krátký film
Electra (rež. Daria Kashcheeva)

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme