Peníze Hrabal vážně nebral, z honorářů platil za kamarády útraty i dluhy

Psaním vydělával spisovatel Bohumil Hrabal spoustu peněz, ovšem udržet je neuměl. Žil sice skromně, ale za své kamarády platil útraty v hospodách a běžně i dluhy. Hrabal také finančně podporoval samizdatovou edici Pražská imaginace, kde vycházely nejen jeho knihy, ale i řada dalších autorů. Od spisovatelova narození uplyne 28. března 100 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohumil Hrabal před pivnicí U Zlatého Tygra | Foto: Liba Taylor | Zdroj: ČTK

Hrabalův vztah k penězům se stal legendárním už za jeho života. Jak už to bývá u některých umělců, praktické věci domácnosti zařizovala jedině manželka Eliška.

„Hrabal neměl nikdy vůbec žádný vztah k penězům, jemu to bylo úplně jedno. Kdyby Eliška nehospodařila, tak nemohl vůbec žít. Teď peníze měl, zítra je neměl – jemu to bylo úplně jedno,“ říká předseda nymburského Klubu čtenářů Bohumila Hrabala Jan Řehounek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vztah Bohumila Hraba k penězům se zajímal redaktor Ľubomír Smatana

Postřehy všech lidí, kteří spisovatele znali nebo se kolem něj mihli v hospodě, jsou v podstatě stejné. Platil, hýřil a sám pil jen pivo a přikusoval salám s houskou.

„Tak on byl především extrémně chudý. Když psal a než začal vydávat, tak ho živila žena. Neměli nic než ty dvě místnosti, v kterých bydleli v bývalé kovárně v Libni. Pro vodu si chodili do studny a na suchý záchod společný,“ přibližuje archivář Památníku národního písemnictví Petr Kotyk.

Hrabalovy poměry se změnily v polovině šedesátých let, kdy dostal možnost publikovat a jeho knihy se začaly prodávat v nákladu desítek tisíc. To spisovatelovi umožnilo finanční nezávislost.

„Myslím, že byl velmi bohatý, už v podstatě hned od toho jeho knižního debutu. My jsme našli některé doklady, jak vypadal například honorář nebo záloha na honorář na Automat svět z roku 1966. Jednalo se o částky, které v té době byly skutečně vysoké – co si většina lidí nevydělala za desítky let. Ale to nijak nezmenšuje to, že se jednalo o unikátního, skvělého autora, který si tohle všechno svým způsobem zasloužil,“ podotýká další archivář Tomáš Pavlíček.

Je to možná s podivem, ale po Bohumilu Hrabalovi žádné velké hmotné statky nezbyly. Kromě chaty, bytu a starého auta to bylo jen pár osobních věcí.

„Většinu věcí, co měl, měl na sobě, nebo je měl v batohu, nebo je měl uskladněné na chatě a v bytě a chodil v několika bundách a v několika džínech a měl pár trik. Takže jeho přístup k penězům byl možná trošku až nepřátelský,“ dodává archivář Petr Kotyk, který Hrabalovy věci pro Památník národního písemnictví schraňoval.

Možná že vysvětlení dal sám spisovatel Bohumil Hrabal, když v jednom textu napsal, že za pivo utratil milion.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme